Bakan Şimşek, '2014'te kamuya 65 bin personel alınacak'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'ı açıkladı.

Bakan Şimşek, '2014'te kamuya 65 bin personel alınacak'

Mehmet Şimşek, açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

 

İstihdama ilişkin bir soruya Şimşek, 2007'den bu yana ülkede ihtiyaç duyulan bütün alanlarda hiçbir dönemde olmadığı kadar ve küresel krize rağmen hiçbir ülkede olmadığı kadar kamuya eleman aldıklarını söyledi.

 

Kamunun ihtiyaç duyduğu alanlarda istihdama gittiğini anlatan Şimşek, şöyle konuştu: "Tabii bu ihtiyaçlar zaman içinde azalıyor. Bunu da dikkate almak lazım. 2007-2013 dönemine baktığınız zaman toplamda yaklaşık 500 bin memur, 200 bin de hizmet alımı yoluyla toplamda vatandaşımıza hizmet etmek üzere 700 bin personel aldık ama aynı dönemde Türkiye'de toplam istihdam 4,8 milyon kişi arttı. Kamunun buradaki katkısı yüzde 10-13 civarında.

 

Önümüzdeki dönemde 2014 bütçesiyle bizim net bazda kamuya alımlar bir miktar düşüyor. Geçen sene toplamda kamuya 130 bin civarında personel almıştık, bu sene muhtemelen onun yarısı civarında belki bir miktar üzerinde olacak. Çünkü ihtiyaçlar çerçevesinde bakıyoruz.

 

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu personeli almaya devam edeceğiz ama zaman içerisinde bu ihtiyaçlar azalıyor." Bakan Şimşek, 2014 bütçesinde cari harcamaları ciddi bir biçimde kontrol altına aldıklarını vurgulayarak, daha çok kaynağın millete yatırım olarak gitmesini istediklerini söyledi.

İlişkili HABERhttp://www.ekonobil.com/vatandas/ptt-sozlesmeli-dagitici-yeni-personel-alimi

7 thoughts on “Bakan Şimşek, '2014'te kamuya 65 bin personel alınacak'

  1. Resmi Yokmustafa Aydin

    A 2 motor ehliyetim src 2 src 4 E sınıfı ehliyetim var kadromuzda çalışmak istiyorum gereğinin yapılmasını arz ederim.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *