Bakan Eker, Çiftçiye 60 milyar TL destek verdik

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, son 10 yılda tarım alanında atılan büyük adımlarla çiftçiye 60 milyar TL karşılıksız hibe desteği verildiğini söyledi.

Bakan Eker, Çiftçiye 60 milyar TL destek verdik

Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile birlikte 'Kadın Çiftçi Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni'ne katıldı. Burada konuşan Eker, bakanlık olarak gerçekleştirdikleri yatırımlar ve atılımlar hakkında bilgi verdi. Kadının da tarımda edindiği yerin önemine dikkat çeken Eker, 10 yıllık zaman zarfında çiftçiye 60 milyar TL'lik desteğin altını çizdi. Kadınların tarımsal faaliyeti daha verimli kılacağına dikkat çeken ve yüksek gelir elde etmelerine yönelik hedeflerinin bulunduğuna vurgu yapan Eker, “Kadınlarımızın bilgi ve teknolojiyi daha çok kullanacakları donanıma sahip olacakları bir eğitim programı için bu protokol yapıldı. Tarımdaki değişim bir manada hayatın tamamının değişim ve dönüşümüdür. Türkiye'de bizden önceki dönemlerde olmadığı şekliyle ve o stratejiyle birlikte bütün destekleme politikalarını yeniden belirledik. IMF'nin önerdiği şekillerde değil Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdik. 2003'ten 2013'e kadar bizim Türkiye'de çiftçiye verdiğimiz nakdi karşılıksız hibe desteği miktarı tam 60 milyar TL. Türkiye son 10 yıl içerisinde dünyaya sattığı tarım ve gıda maddeleri dünyadan aldığından çok çok fazla.” ifadelerini kullandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da görevi devraldıkları Fatma Şahin'den çok şey öğrendiklerini vurgulayarak, şimdi çıtayı daha da yukarılara taşımak için çaba sarf edeceklerini anlattı.
Konuşmaların ardından, eğitimini tamamlayan 135 kadın çiftçiye sertifikaları dağıtıldı. Sertifika töreninin ardından protokol üyeleri AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer'in kızı Bahar Koçer'in nikah törenine katılmak üzere Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi'ne geçti. Bakanlar, burada Bahar Koçer ve Tamer Durakoğlugil'in nikah şahitliğini yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *