Bakan Çelik’ten 'toplu sözleşme' açıklaması

Faruk Çelik, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Bakan Çelik’ten 'toplu sözleşme' açıklaması

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurlarla hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin, “Biz ilgili sendikaların açıklamalarına saygı duyuyoruz ama bu açıkladıkları oranlarla ülke gerçekleri, dünya gerçekleri, ekonomi gerçekleri ve tabii ki yaşam standardını da dikkate alarak bir uzlaşı arayışı içinde olacağız” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Faruk Çelik, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve beraberindeki heyeti bakanlıktaki makamında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Çelik, ziyaretçinin TÜSİAD olması sebebiyle ekonominin birinci sırada yer aldığını söyledi. Türkiye ekonomisinin her alanda olumlu bir seyrin olduğundan bahsedilebileceğini ve çok rahat bir şekilde ifade edilebileceğini belirten Bakan Çelik, “Bunlar; Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH), büyüme, fert başına milli gelir, enflasyon, ihracat, faiz oranları, bütçe açığı, işsizlik gibi önemli ara para metrelerde geçmişe göre bugün gelinen noktanın son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

“SANAYİCİLERİN ÇOK BÜYÜK KATKISI VAR”
Ekonomide elde edilen başarılarda iş dünyasının ve sanayicilerin çok büyük katkısının olduğunu ifade eden Bakan Çelik, bakanlığı ile ilgili yapılan çalışmaları da değerlendirdi. Çalışma hayatının önemli alan olduğunu ve bu alanda çok büyük başarılara imza attıklarını vurgulayarak, “Bu toplantıyla çalışma hayatında belki atılması gerekenleri TÜSİAD ile değerlendirmiş olacağız” diye konuştu.

“SÜREKLİ DİYALOG İÇERİSİNDEYİZ”
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise yaptığı konuşmada, iş gücü piyasasının verimli işlemesine yönelik görüşlerini her zaman paylaşmaya gayret ettiklerini belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sürekli diyalog içerisinde olduklarını kaydetti.
Bakan Faruk Çelik ile gerçekleştirecekleri görüşmede fikirlerini paylaşma imkanı bulabileceklerini belirten Yılmaz, “Bakan Çelik'i her türlü etkinliğimizde yanımızda görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu yılki İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'ndaki gerçekleştirdiğimiz toplantıda teşrifleri çok anlam kazanmıştı” şeklinde konuştu.

“SÖYLEMEMİZ GEREKENİ MASADA SÖYLEMEMİZ GEREKİYOR”
Yapılan konuşmaların ardından Bakan Çelik ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Memurlarla hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin sendikaların açıklamalarına yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Bakan Çelik, “Söylememiz gerekeni masada söylememiz gerekiyor” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 'diyalog bakanlığı' olduğunu dile getiren Çelik, dün itibariyle kamuda çalışan işçilerle ilgili toplu sözleşme görüşmelerini uzlaşıyla tamamladıklarını söyledi.
Kamu görevlileriyle de masaya oturacaklarının altını çizen Bakan Çelik, Yaklaşık 2.5 milyon kamu görevlisini ilgilendiren toplu sözleşmede tarafları kendi beyanlarını, kendi taleplerini kamuoyuyla paylaşmalarının demokratik ortamda olması gereken bir durum olduğunu kaydetti.

“ALACAĞIMIZ TÜM KARARLAR 76 MİLYONU DİREKT OLARAK ETKİLİYOR”
Çelik, “Fakat biz öteden beri söyledik, söylüyoruz, ülke ne bakandan ne bakanlıklardan ne derneklerden ne yalnız kamu çalışanlarından, işçisinden, memurundan değil 76 milyondan ibaret. Alacağınız tüm kararlar 76 milyonu direkt olarak ilgilendirdiği için çok dikkatli, dengeli ama mutlaka diyalog merkezli sürdürmeniz gereken bir müzakere ortamına girmiş bulunuyoruz. Biz ilgili sendikaların açıklamalarına saygı duyuyoruz ama bu açıkladıkları oranlarla rakamlarla ülke gerçekleri, dünya gerçekleri, ekonomi gerçekleri ve tabii ki yaşam standardını da dikkate alarak bir uzlaşı arayışı içinde olacağız. Ben tıpkı işçi kesimiyle konfederasyonlarla yaptığımız müzakerede elde ettiğimiz neticeyi kamu görevlileriyle yapacağımız toplantıda da elde edeceğimiz inancı içindeyim.”

“TÜRKİYE'DE BÜYÜME DEVAM ETMEK ZORUNDA”
TÜSİAD Başkanı Yılmaz ise bir gazetecinin görüşmelerdeki somut taleplere yönelik soru üzerine, Türkiye'nin makro alanda sağladığı istikrarın ülkenin en önemli kazanımı olduğunu belirterek, dünya ekonomisinin gelişmeleri durgunluk ve büyüme zafiyeti olarak ön plana çıktığını vurguladı. Türkiye'de büyümenin devam etmesinin zorunlu olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Türkiye'yi farklılaştıracak imkanları da bu sağlanan makro ekonomik istikrarın üzerine mikro yapısal reformlarımızın gerçekleşmesiyle olacaktır" diye konuştu.
Merkez Bankasının faiz kararının ekonomiye etkisinin sorulması üzerine de Yılmaz, “Merkez Bankamızın aldığı bu karar, Türkiye'de Merkez Bankası'nın üstlenmiş olduğu fiyat istikrarı ve finansal piyasaların yönlendirilmesine yönelik bir beklenti yönetimidir. Merkez Bankası böyle bir kararla, böyle bir beklenti oluşturma iradesini göstermiştir. Bunun sonuçlarının ülkede, ekonomide arzu ettiğimiz istikrara katkı sağlamasını dilerim” şeklinde konuştu.
Açıklamaların ardından görüşme basına kapalı olarak devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir