Bakan Avcı: Yöntem değişiklikleri en uygun sistemi bulmaya yönelik

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yöntem değişikliklerinin ortaöğretime en uygun geçiş sistemi oluşturmaya yönelik arayışlar olduğunu söyledi.

Bakan Avcı: Yöntem değişiklikleri en uygun sistemi bulmaya yönelikSarıyer'de Uluslararası Eğitim Kademelerine Geçiş Konferansı düzenlendi. Konferansa Bakan Nabi Avcı da katıldı. Bakan Avcı burada yaptığı konuşmada ortaöğretimdeki değişikliklerin en iyi sistemi yakalamaya yönelik olduğunu ifade etti. Son yıllarda Türk eğitim sistemindeki köklü değişiklik ve yenilikleri içeren yoğun bir çalışma içerisinde bulunduklarını belirten Avcı, “Yürüttüğümüz çalışmalar içerisinde ortaöğretime geçiş sistemi ve sınavlar konusu da özellikli ve öncelikli alanlarımızdan birisidir. Bu çalışmalar kapsamında ideal bir sınav sisteminin ortaya çıkarılması amacıyla ortaöğretime geçiş sisteminde çeşitli değişiklikler yapılmış olup, ideal bir sisteme ulaşma anlamında yeni arayışlar ve değişiklikler hala gündemimizdeki yerini korumaktadır. Şüphesiz, yapılan çalışmaların ve sistem değişikliklerinin asıl amacı ortaöğretime geçiş sisteminin kalitesini uluslararası düzeye taşımaktır.” diye konuştu.

Süreç içerisinde yapılan değişiklikleri sıralayan Bakan Avcı, “Uygulamalarda; Liselere Geçiş Sınavı'ndan (LGS) Ortaöğretim Kurumları Sınavı’na (OKS), Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES) kapsamında 6'ncı, 7’nci ve 8’inci sınıflarda yapılan Seviye Belirleme Sınavları'ndan (SBS) 2010 yılından itibaren sadece 8. sınıflarda yapılan SBS'ye kadar önemli değişiklikler yaşanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Yöntem değişikliklerinin ortaöğretime en uygun geçiş sistemi oluşturmaya yönelik arayışların bir sonucu olduğunu kaydeden Avcı, “Bizlerin arayışları da ortaöğretime yönelik en uygun geçiş sistemi arayışlarının devamı niteliğindedir. Gelişmiş ülkelerin standartlarında, ülkemiz şartlarına uyum gösteren ve kalıcı nitelikte olması gereken yeni bir ortaöğretime geçiş sisteminin geliştirilmesi için bakanlığımızın ilgili birimlerince yürütülen çalışmalarla birlikte bakanlık dışı paydaşlarımızın katkı ve katılımları da çalışmalarımızın özgün bir şekil almasında belirleyici olacaktır. Bu anlamda Dünya Bankası ile bakanlığımızın birlikte gerçekleştirdiği ‘Uluslararası Eğitim Kademelerine Geçiş Konferansı’ ndan önemli çıktılar elde edeceğimizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Bakan Avcı konferanstaki konuşmasının ardından salondan ayrıldı. Avcı çıkışta kendisini bekleyen basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapsız bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir