Bahçeli: "Gülen cemaatiyle hep mesafeli olduk"

Paralel yapı iddiaları ile ilgili MHP Lideri Bahçeli, birkaç kişinin ilgi duyduğunu ancak Cemaatin kendilerini fazla sevmediğini söyledi.

bahceli: gulen cemaati bizi fazla sevemedi

Milliyet'e konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP’ye yönelik saldırılarda MHP’yi işaret eden iddialar gündemde sorusu üzerine;

HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

''Milliyetçi Hareket Partisi’nin herhangi bir siyasi partiye yönelik saldırılarla hiçbir alakası yoktur. Olmasına da gerek yoktur. Bu HDP olur, başka bir parti olur. Bizim için fark etmez. Ama Türkiye’de siyaseti karmaşaya, kavgaya sürüklemek isteyen odaklar çok basit simgelerle birçok unsuru kullanabiliyor. Mesela bir eylemden dönerken biri kurt işareti yapıyorsa bunu da televizyonlar veriyorsa ve ‘karşıt gruplar’ gibi belirsiz bir ifade içinde herkesi boşlukta bırakıyor ve sadece gözle görülür bir işarete takılıyorsa bunlar ülkücüler diyor. Aslında alakası yok. Ülkücüler herhangi bir eylemi çok hafife almazlar. Basit eylemler peşinde de koşmazlar. İnandıkları bir konu varsa onu sonuna kadar götürebilecek kararlılıkta olurlar. Onun için herkes dikkatli olsun, ayağını denk alsın. Tahrikler yapmasın, kışkırtmasın. Barış, huzur içerisinde bir seçim atlatalım. Bu demokratik yarış Türkiye için lazımdır.'' diye konuştu

GÜLEN CEMAATİ BİZİ FAZLA SEVEMEDİ

Başbakan Davutoğlu'nun 'MHP ile paralel yapı irtibat halinde' sözleri konusunda Türkiye’de inanç sistemi içerisinde üç önemli cemaatin olduğunu ve bir bilimsel araştırmaya göre de 34 ana damar tarikatın bulunduğunu söyleyen Bahçeli, ''Biz bunları esas aldığımızda bunların hepsi bu milletin aziz evlatlarının inançları doğrultusunda ortaya koymuş olduğu tavırlardır, inançlardır. Türkiye’yi kucaklayan bir kurum olarak MHP, bunların içinden herhangi birini tercih edemez.

Özellikle MHP’nin genel başkanlık makamı bütün cemaat ve tarikatlara karşı eşit mesafede olmak mecburiyetindedir. Bu mezhep yönüyle de aynıdır. Hal böyle olunca biz herkese eşit davranmak durumundayız. Burada dikkat edilecek olan konu bu cemaat ve tarikatlardan birinin parti yönetiminde siyaset belirleyici bir konuma gelmiş olması halidir. Sakıncalı olan budur. Bu sizi bir yere sürükler. MHP dinsiz bir parti değildir, genel tabiriyle dinsiz bir hareket değildir. Dinci hareket de değildir. Ama dinli harekettir. İşte bu bahsettiğim konu dinli olma vasfımızı kaybettirir bize. Buraya dikkat etmek lazım. Bu sebeple Fethullah Gülen Cemaati ile biz her zaman mesafeli olmuşuzdur.  Onlar da bizi fazla sevemediler. İçimizde cemaate ilgi duyan birkaç kişi var. Diğer cemaatler için de var, tarikatlar için de var. Hepsine saygı duyuyoruz. Ama Fethullah Gülen Hoca ile ben hiç karşılaşmadım. Birbirimize karşı hiçbir cümle sarf etmedik.'' dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *