Babacan: MB dışındaki açıklamalara itibar etmeyin

Başbakan Yardımcısı Babacan, hükümetin herhangi bir kur hedefinin
olmadığını Merkez Bankası'nın açıklamaları dışındaki açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

babacan: mb disindaki aciklamalar itibar etmeyinBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, Davos'ta Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. Küresel ekonomiyle ilgili pek çok konunun masaya yatırılacağını söyleyen Babacan, Suriye ve Irak konusunun yanı sıra bu yıl çevre konularının da ele alınacağını belirtti. Babacan iş dünyasından pek çok isimle görüşmelerinin olduğunu ifade etti.
   
Davos'ta oldukça yoğun bir program olduğunu kaydeden Babacan, küresel ekonomiyle ilgili pek çok konu masaya yatırılacağını dile getirdi.

Merkez Bankası’nın bugün yaptığı müdahale ile ilgili de değerlendirmelere bulunan Babacan “dalgalı kur rejiminde kurun seviyesiyle ilgili yorum yapmıyoruz. Kur hareketlerine karşı bankalarımız, devlet bilançomuz ve tüketicimiz korunmuş durumda” dedi.

Kur riskine şirketlerimizin dikkat etmesi gerekiyor diyen Babacan,  Türkiye ilk kez bu kur hareketlerini yaşanmadığını, 2006'da da 2009'da da yaşandığını kaydetti. Siyasi tarafta mümkün olan en kısa zamanda güçlenilmesi için gerekeni yaptıklarını açıklayan Babacan,  “siyasi tarafta işler kontrole girdikçe piyasadaki dalgalanmalar azalacaktır” dedi.

“Bu dönemde kur hareketlerinin ekonomi üzerindeki tahribatı eski dönemler kadar değil” diyen Ali Babacan, devletin borcunu ödeyemeyeceğine dair en ufak bir şüphe olmadığını, bankacılık sistemi ile ilgili de bir sorun olmadığını, iki tarafta sorun olmayınca piyasalar dengeyi bulacaktır, fazla tahribat olmayacağını belirtti.

Merkez bankasının söylediklerine dikkat etmek lazım” diyen Başbakan Yardımcısı kur ile ilgili 2014 yılı için yapılan tahminlerin hiçbir geçerliliği olmadığını, daha yılın başında olunduğunu belirtti. 

Babacan “biz ne olursa olsun kuru önemsemiyor da değiliz, bu anlam çıkmasın” dedi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir