Azerbaycan kamuoyu ikiye bölündü

SOCAR'ın başkanının 'Ermenistan'a gaz satabiliriz' demesi ülkeyi ikiye böldü.

Azerbaycan kamuoyu ikiye bölündü

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın Başkanı Rövnak Abdullayev'in Ermenistan'a doğalgaz verebilecekleri yönündeki açıklaması Azerbaycan kamuoyunu ikiye böldü.Topraklarının yüzde yirmisi Ermenilerce işgal altındayken yapılan bu açıklamaya kimi karşı çıkarken kimi de destek verdi.

Ermenistan'ın en büyük doğalgaz tedarikçisi Rusya'nın doğalgaz fiyatlarını yüzde 64 oranında artırması ülkede tepkiyle karşılandı. Ermeniler Rus büyükelçiliğinin önünde toplanarak bu zamma duydukları tepkiyi dile getirdi.

Ermenistan'da bu tartışmalar yaşanırken ikinci tartışma ise Azerbaycan'da başladı. Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın Başkanı Rövnak Abdullayev ANS kanalına yaptığı açıklamada Ermenilere doğalgaz satabileceklerinin mesajını verdi. Bu açıklamasında Abdullayev, “Azerbaycan hümanist bir ülkedir. Eğer Ermenistan doğalgazla ilgili bizden talepte bulunursa muhakkak ki onlara yardımcı oluruz” dedi.

Sözkonusu açıklama Azerbaycan'da büyük bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu. Bir kısım Azerbaycanlı, topraklarının yüzde yirmisi Ermeniler tarafından işgal altındayken Azerbaycan'ın Ermenistan'a ucuz doğalgaz satmasına karşı çıkarken, diğer kesimse bu söylemi diplomatik olarak değerlendirdi.

Ermenistan bin metreküp doğalgazı Rusya'dan 315 dolara alıyor.