Avrupa'ya Türk malı damgası!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatçıların Belçika'daki etkinliğine dikkat çekti.

Avrupa'ya Türk malı damgası!

Çağlayan, "Her 5 buzdolabından ikisi, her 5 bulaşık makinesinden ikisi 'Türk Malı' damgası taşıyor" dedi...
 
İkili ticari ilişkileri geliştirmek için Lüksemburg ve Belçika’ya çıkarma yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, son durağı Brüksel’de değerlendirmeler yaptı.
 
Türkiye’nin özellikle Avrupa pazarlarındaki gücüne dikkat çeken Çağlayan, Belçika’da her 5 buzdolabından 2’sinin, her 5 bulaşık makinesinden 2’sinin ‘Türk Malı’ olduğuna dikkat çekti. Yine evlerdeki her 5 halıdan 3’ünün,her 10 kamyondan 3’ünün‘Türk Malı’ etiketi taşıdığını vurguladı.
 
Açığı azaltacak yatırım
 
Türkiye ile Belçika arasındaki ilişkilerin daha da artırılması gerektiğini ifade eden Çağlayan, iki ülkenin milli gelirlerinintoplambüyüklüğünün1,2 trilyon dolar olmasına karşın ticaret hacminin 6 milyar dolarda kaldığını hatırlattı. Çağlayan, “İyi çalışırsak bu 6 milyarı 16, 26 hatta 36 milyar dolara çıkarabileceğimizi ilgili yerlere ilettim” dedi.
 
Çağlayan, yapılan ikili görüşmelerde Türk ve Belçikalı şirketlerin ortak yatırımlarını daha da artırmaları yönünde karar alındığına işaret ederken, bir firmanın Türkiye’de ‘teleoptik’ üretmeye karar verdiğini, bu yatırımla cari açığa yol açan ithalatın bitebileceğini bildirdi.
 
Prens kapıda 'Gezi'yi sordu
 
Uluslararası ticari bağlantıları güçlendirmek için Brüksel'de görüşmeler yapan Çağlayan, kendisini kapıda karşılayan Belçika Veliaht Prensi Philippe'nin "Gezi" sorusuyla karşılaştı. Gezi olaylarının geniş bir değerlendirmesini yapan Çağlayan, Veliaht Prens'in kafasındaki tüm soru işaretlerini giderdiğini söyledi.
 
Tayvanlı TECO yatırıma geliyor
 
Dünyanın önemli motor üreticilerinden Tayvan merkezli TECO, Türkiye’de şirket kurduğunu açıkladı. TECO Elektrik Türkiye adıyla kurulan şirket, Dalgakıran Makine’yle birlikte yatırım yapacak. Ekonomi Bakan Çağlayan’ın da katıldığı toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Theodore Huang, “Yüksek teknolojiyi Türkiye’ye taşıyoruz” dedi.

Kaynak: Bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir