Avrupa'da bundan sonra ne olacak?

Pazartesi günü gelen PMI verileri sonrasında analistler Euro bölgesi sonunda çıkışa mı geçiyor sorusunun cevabını aramaya başladılar.

Avrupa'da bundan sonra ne olacak?

CNBC'nin haberine göre, Euro Bölgesi'nden 18 ay sonra büyümeye işaret eden bir PMI verisi gelmesi analistler arasında yine tartışma yarattı. Analistler Euro Bölgesi sonunda çıkışa mı geçiyor sorusunun cevabını aramaya başladılar.

Bileşik PMI verisi Temmuz ayında, İtalya ve İspanya'dan gelen iyi dataların da yardımıyla 48.7’den 50.5’e yükseldi. Böylece, Ocak 2012'den bu yana Bileşik PMI endeksi ilk kez büyüme için belirleyici olan 50 seviyesini aşmış oldu. İspanya hizmet sektörü Temmuz ayında hala küçülmeye devam etmesine karşın, küçülmenin hızında yavaşlama yaşandı ve hizmet sektörü endeksi Haziran ayında 47,8 olan seviyesinden 48,5'e yükseldi. İtalya hizmet sektörü endeksi iki senedir olan en yüksek seviyene çıkarak 48,7
 oldu, Haziran ayında bu rakam 45,8 olarak gerçekleşmişti. Fransa'da hizmet PMI'ı 11 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşirken, İngiltere'de de 60,2'ye çıkarak 2006'dan bu yana olan en yüksek seviyesine geldi.

ETX Capital pazar stratejisti Ishaq Siddiqi, CNBC mikrofonuna verdiği röportajında bu verileri bir dönüm noktası olarak gördüklerini belirterek ''Çevre ülkelerde iyi büyüme resimleri görmeye başladık. Daha önce büyümeyi destekleyen bazı çekirdek ekonomiler vardı. Şimdi daha farklı bir resim çiziliyor, çevre ülkeler baş tarafı çekmeye başlıyor. Çekirdek kısımda, Almanya'nın büyümesinde bir parça zayıflama var.'' dedi.

Capital Economics Avrupa Ekonomisti Ben May ise bunu bir dönüş noktasından çok umut verici bir veri olarak yorumladı. May ''Bundan daha önce de ters fırtınalar gördük. Bu sebeple bu yukarı yönelişin sonsuza kadar sürüp sürmeyeceğinden emin olamıyorum'' şeklinde konuştu. May, sürece İspanya'nın önemli etkisi olduğunu da belirtti.

Credit Suisse analisti Nonetheless Avrupa'nın iyileşme sürecinin başında olduğunu söyledi ve bu sürecin Avrupa'daki teşviklerle alakalı olmadığını belirtti. Buna karşın, Siddiqi bu görüşe katılmadığını ifade etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir