AUDi A8, Türkiye piyasasında.. İşte özellikleri ve fiyatı

audi a8 dudak ucuklatan fiyatiyla turkiye'deAudi A8 yenilendi ve yüksek beygirli motorlarına rağmen azalan yakıt tüketimi ile göz dolduruyor.

Bundan cesaret alan en pahalı yakıtı tüketen ülkelerden biri olan Türkiye pazarına girerken dahi motorlarını küçültme ihtiyacı hissetmemiş.

Audi’nin geliştirdiği motor seçeneklerini kronolojik bir sırayla incelerseniz teknolojik ilerlemenin ve ar-ge çalışmasının ne demek olduğunu anlarsınız. Ancak 435 beygir güç üreten bir arabanın ortalama 9.1 litre yakıt tüketmesi kolay kolay rastlanılabilecek türden bir veri değil.

Türkiye’de satışa yeni sunulan Yeni Audi A8’e 4 farklı motor varyasyonu kombine edilmiş. Tüm motor seçeneklerinde 8 ileri tiptronik şanzıman monte edildiğine göre Audi’nin bu şanzımanının düz vites kullanıcılarına da otomatik şanzıman bağımlılarına da hitap edebileceğine inancı tam gibi görünüyor. Audi Yeni A8’lerin tüm motorlarında quattro yani 4 çeker sistemi kullanıyor.

Teknik verilerden devam etmek gerekirse hemen bir liste halinde verileri sizlere sunalım. En küçük motor olan 3.0 TDI motor 258 hp güç üretiyor. 0-100 arasını 5,9 sn de alan araç 250 km/s sürate ulaşabiliyor. Bu hızlanmaya ve sürate rağmen aracın ortalama yakıt tüketimi 5,9 lt. 3.0 TFSI benzinli motor 310 hp güç üretiyor.

0-100 arasını 5,7 sn de alan araba yine 250km/s sürate ulaşabiliyor. Ortalama yakıt tüketimi ise sadece 7,8 lt/100km. 4.0 TFSI motor 435 hp gibi sıra dışı bir güç üretebiliyor. Spor arabaları bile kıskandıracak 0-100 hızlanması ise sadece 4,5 sn. Buna karşın ortalama yakıt tüketimi 9,1lt/100km. Yani 1.4 veya 1.6 atmosferik bir motorun tüketimi ile hemen hemen aynı. Son versiyon ise 4.2 TDI motor olup 385 hp güç üretiyor.

4.2 litre dizel motor 4.0 TFSI motor dan birazcık daha yavaş olsa da 0-100 arasını alması sadece 4.7 saniye sürüyor. Tüketimi ise ortalama 7.4 lt/100km. Teknik verilerden anlaşılacağı üzere Yeni A8 önceki serisinden %10-15 daha hızlı ve neredeyse %25 daha kuvvetli olmasına karşın %10-20 daha az yakıt tüketiyor. Özellikle benzini motorda yapılan iyileştirmeler hibrit araçlara meydan okuyor. Audi bu yenilikleri “cylinder on demand” yani “akıllı silindir teknolojisi”ne bağlıyor.

Yine donanımlarında her zamanki A8 konforunu sunan arabada matrix led farlar kısa ve uzun farlar arasında geçiş yapmayı kullanıcılara unutturacakken, sensör kumandalı bagaj açma özelliği ile bagajı açmak ve kilitlemek için sadece tutamak bandına dokunmak yeterli. Çevre görüntülemeli park destek sistemi, head-up display (ön cam üzerinde gösterge) gibi sürüş destek sistemleri de sürücülere yardımcı olacak.

FİYATI 624 BİN TL

Güvenlik sistemlerinden bahsetmek Audi’nin bu serisinde biraz gereksiz kalıyor çünkü arabada olan değil olmayan güvenlik özelliklerini araştırmak daha mantıklı görünüyor. Zira Audi kendi sitesinde dahi güvenlik özelliklerini yazmaya ihtiyaç duymamış.

Yeni Audi A8’in tek dezavantajı fiyatı. Arabanın satış fiyatı 624.000 TL den başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir