Atlasjet 3 yeni şirketle büyüdü

Havayolu ihracatına odaklı büyüme stratejisi belirleyen Atlasjet, Kırgızistan, Kazakistan ve Kuzey Irak’ta üç ayrı havayolu şirketi kurdu.

Atlasjet 3 yeni şirketle büyüdü

Cemil YILDIZ - İSTANBUL - Önümüzdeki yıl 3 havayolu daha kurmayı planladıklarını belirten Atlasjet İcra Kurulu Başkanı Sami Alan, 2 yılda Atlasjet'i bugünkünün iki katı büyüklüğe ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Atlasjet, büyümesini Türkiye sınırları dışına taşıdı. Kırgızsitan, Kazakistan ve Kuzey Irak olmak üzere 3 ülkede birden havayolu kuran Atlasjet, 2013'ün ikinci yarısına hızlı girdi. Kırgızıstan'da Kyrgyz Airlines, Kuzey Irak'ta Zagrosjet, Kazakistan'da ise Jet One isimli yeni havayolları kuran Atlasjet, bu sayede 2013 bitiminde filosunu yüzde 40 büyütmüş olacak. Atlasjet'in büyüme stratejisinin diğer havayollarına göre çok daha farklı olduğunun altını çizen Atlasjet İcra Kurulu Başkanı Sami Alan “Türkiye'de, birikmiş ciddi bir havayolu işletmeciliği know-how'ı var. Biz bu birikimi, havacılıkta fırsat pazar olarak gördüğümüz bazı ülkelerde istihdam etmek amacındayız, bir başka deyişle yurtdışına havayolu ihraç ediyoruz. Bu ülkelerde ya tarifeli milli havayolu ya da güçlü bir turistik havayolu olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

SIRADA ÜÇ ÜLKE DAHA VAR

Kırgızistan, Kuzey Irak ve Kazakistan için izinlerin geldiğini, uçuşlara kademeli olarak başlayacaklarını söyleyen Alan, “Önümüzdeki yıl eklemeler yaparak büyümeye devam edeceğiz; Suudi Arabistan, Rusya ve Güney Sudan'da da havayolu şirketi kurmayı planlıyoruz” dedi.

Yeni havayollarının istihdamı da beraberinde getireceğine dikkat çeken Alan, Atlasjet'i iki yıl içinde şu anki büyüklüğünün 2 katına ulaştırmayı hedeflediklerini vurguladı. Alan, “Bu yıl kış tarifesiyle birlikte Kırgızistan'daki havayolumuz Kyrgyz Airlines ile Bişkek - Moskova, Bişkek - İstanbul, Bişkek - Ulan Batur, Bişkek - Beijing, Bişkek - Urumçi ve Oş - Moskova olarak seferlere başlamayı planlıyoruz. İlk etapta bu destinasyonlarla başlanacak; ikinci etapta Bişkek merkezli Seul, Pekin, Rusya gibi önemli destinasyonların da eklenmesi düşünülüyor. Kuzey Irak'taki havayolumuz Zagrosjet ile Erbil ve Bağdat'tan İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin Anadolu şehirlerine, ayrıca yine Erbil merkezli olarak Avrupa'ya ve Ortadoğu'ya tarifeli olarak seferler düzenlemeyi planlıyoruz.

Kazakistan'daki Jet One havayolumuz ile de başkent Astana ve en büyük şehri Almatı'dan Dubai'ye, Mısır'da Sharm El Sheikh, Tayland'da Rayong'a ve Puket'e, Çin'de Sanya'ya, Sri Lanka'da Colombo'ya seferler düzenlemeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Kyrgyz Airlines'ın 9 Eylül'de, Zagrosjet'in eylül ayında, Jet One'ın ise 8 Kasım'da uçuşlara başlaması planlanıyor. Üç havayolunun ülkemize hem önemli derecede itibar hem de ciddi katma değer transferi sağlayacağını düşündüğünü belirten Alan, “Yeni havayolları hem Türkiye'de hem de ilgili ülkelerde ilave istihdamı da beraberinde getirecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir