Atatürk Havalimanı tüm zamanların rekorunu kırdı

Ramazan Bayramı tatiline işyerlerinden izin alarak cuma gününden itibaren çıkanlar İstanbul Atatürk Havalimanı'nın yeni bir uçak rekoru kırmasına yol açtı

Atatürk Havalimanı tüm zamanların rekorunu kırdı

Cemil Yıldız - İSTANBUL - 2 Ağustos cuma günü tatile erken çıkanlardan dolayı yaşanan yoğunlukta 1213 uçak Atatürk Havalimanı'nı kullanarak bir günde kullanan uçak sayısıyla tüm zamanların rekoru kırıldı. Cuma günü 609 iniş ve 609 uçağın kalkış yaptığı Atatürk Havalimanı'nda aynı gün özellikle bayram tatiline çıkanlardan dolayı önemli bir yolcu artışı yaşandı.

Aynı gün 123 bin 131 yolcu limandan geçiş yaptı. Ramazan Bayramı tatilinin başlama tarihi olan perşembe gününü beklemeden izin alan vatandaşlar bayram iznine bu günden çıkmaya başladı. Bayram izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşlar genelde hava yollarını tercih etmesi nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda yoğunluk yaşanmaya başladı.

Ramazan Bayramında talep patlaması yaşayan havayolu şirketleri bu talepleri karşılamak için ek seferler koydu. THY 61 ek sefer yapacağını duyururken, Özel havayolu şirketlerinden Pegasus 123, Atlasjet 2, sefer düzenleyerek talebi karşılama kararı aldı. Onur Air ise talebin yoğun olduğu seferlerde uçaklarının tipini büyüterek geniş gövdeli uçaklar kullanacak.

EK SEFERLER DE YETMEDİ

THY tarafından iç hatlarda; Bodrum'a 23, Dalaman'a 19, Antalya'ya 12, İzmir'e 2, Adana'ya sefer, dış hatlarda ise 3 ek sefer yapıldığı açıklaması yapıldı. Pegasus Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada, "Bayram döneminde, Pegasus Hava Yolları tarafından 02-12 Ağustos tarih aralığında iç ve dış hatta 123 tek yön ilave sefer konulmuştur. Dış hatlarda 43, iç hatlarda ise 80 adet ek sefer konulmuştur." denildi.
Onur Air ise ek sefer yerine talebin yoğun olduğu seferlerdeki uçaklar geniş gövdeli uçaklarla değiştiriyor.

Onur Air, ''Ramazan Bayramı döneminde en yoğun talebi İzmir, Antalya, Bodruma, Dalaman ve Kıbrıs hatlarında alıyoruz. Tüm hatlarımızda şimdiden yüzde 90'ın üzerinde doluluk yakalandı. Onur Air olarak bayram dönemindeki yoğun talebi karşılamak için sefer yaptığımız uçak tiplerini büyüterek filomuzda yer alan geniş gövdeli uçakları kullanacağız'' açıklamasında bulundu. Tüm ek seferlere rağmen uçaklarda yer bulmak imkansız hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir