Askerlik sevki ne zaman başlar, sevk bitiş tarihi nasıl bulunur?

Askerlik sevk başlangıç tarihi ne demektir? Sevk katılım tarihi nasıl belirleniyor? Bitiş tarihinde teslim mi olmalıyım? Askeri birliğe hangi tarihte teslim olunur? Askeri sevk başlangıcı ve bitiş tarihi hakkında merak ettiklerinizi sizin için derledik.

Sevk başlangıç ve bitiş tarihi ne anlama geliyor?

Sevk başlangıç ve bitiş tarihiaskerlik başvurusu yapan ya da askerlik çağında olan kişiler için düzenlenen belgelerde bulunmaktadır. askere gidecek adaylar için Sevk başlangıç ve bitiş tarihi gerçekten önem arzediyor.

Sevk tarihi bir asker için acemi birliğine gitmesi ve teslim olması adına son gün olduğunu belirtmektedir. Sevk tarihi genel olarak her asker adayı için askere gideceği günü temsil etmektedir. Sevk tarihi yerine muhtemel sevk tarihi yazıyorsa; askerlik yapacak aday için kesin tarih belirlenmemiş ancak askerin hazır olması gerektiği anlamı çıkarılmalıdır ve askerlik belgelerinin kontrol edilmesi gereklidir. Genelde bu durum belgesi eksik askerlerin yaşadığı bir durumdur.

Muhtemel sevk tarihi hangi durumlarda gelir?

Askere gidecek bir adayın eline geçen belgede muhtemel sevk tarihi yazabilmesi için;

  1. Belgesinin eksik olması,
  2. Tecilini yeni kaldırmış olması,
  3. Celp döneminin kaçmış olması,
  4. Erken dönemde askere gitmek istiyor olması gerekmektedir.

Bu durumda askere gitme ihtimaliniz %50 olarak görülür ve bu dönem içerisinde askere ihtiyaç varsa askerliğe alınırsınız.

Hangi tarihte birliğe teslim olunur?

Sevk tarihiniz net bir şekilde belliyse o gün teslim olmanız gereken gündür. Bu durumda vaktinde birliğinize teslim olmadığınız için hakkınızda tutanak düzenlenir ve askerden geç geldiğiniz gün kadar geç terhis olursunuz. Gün sonuna kadar teslim olmamanız halinde asker kaçağı muamelesi görürsünüz. Sevk tarihiniz kesin değilse askeri şubeye uğramanız bilgi almanız için yeterli olacaktır.

Sevk bitiş tarihi mi katılacağı tarih mi esas alınmalı?

Şayet sevk bitiş tarihi ve katılacağı tarih ayrıca belirtilmiş ise, katılacağı tarih esas alınmaktadır. Yani katılacağı tarihte birliğine teslim olunmalıdır.

Bedelli askerlikte tezkere sonrası için kötü haber!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *