Asılsız ihbarlarda bulunanlar şimdi yandı

112 Komuta Kontrol Merkezlerinin meşgul edilmesinin önüne geçmek amacıyla yeni bir çalışma başlatılıyor.

Asılsız ihbarlarda bulunanlar şimdi yandı

Kocatepe, İl Özel İdaresince bağışlanan 5 ambulansın anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, 112 Acil Servis'e son bir yılda yapılan ihbarlardan yüzde 97'sinin asılsız olduğunu söyledi.

Asılsız çağrıların olumsuz sonuçlarının olabileceğine işaret eden Kocatepe, "Merkeze bir yılda 1 milyon 778 bin 946 kişi ihbarda bulundu. Bunların sadece 62 bin 305'i gerçek. Baktığımız zaman arayanların çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor. Numarayı öğrenince çağrı merkezini arayıp meşgul ediyorlar. Bu konuda ailelerden duyarlılık bekliyoruz" dedi.

Çağrı merkezlerinin meşgul edilmesinin önüne geçmek amacıyla çalışma başlattıklarını anımsatan Kocatepe, "Bunun müeyyideye bağlanması için İl Emniyet Müdürlüğünden teklif geldi. Şu anda o konuyu araştırıyoruz. Yani 112'ye asılsız çağrı yapanlara Kabahatler Kanunu'na göre para cezası uygulanması konusunda çalışma yapıyoruz" diye konuştu.

Kocatepe, Sağlık Müdürlüğüne 3 ambulans daha almayı planladıklarını dile getirdi.Şimdiye kadar 22 ambulansı halkın hizmetine sunduklarını aktaran Kocatepe, sağlık hizmetinin sürdürebilir hale getirilmesi için gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Kocatepe, ambulansların anahtarlarını sürücülere teslim etti.

Kocatepe ve beraberindekiler daha sonra bir süre önce yapımı tamamlanan 112 Komuta Kontrol Merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

61 − 59 =