Arap Baharı, turizmi patlattı

Arap Baharı ile Mısır, Lübnan ve Suriye gibi ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar Araplar'ın tatil için Türkiye’yi tercih etmesine neden oldu.

Arap Baharı, turizmi patlattı

Rize’yi ziyaret eden Arap turist sayısı önceki yıllara oranla iki katına çıktı. Arap Baharı’nı yaşanan ülkelerdeki iç karışıklıklar Arap Turistlerin Müslüman ülkeler arasında daha güvenli buldukları Türkiye’yi tercih etmelerini sağladı. Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan RİDOS Termal Oteli Genel Müdürü Cemal Akın, sezona erken başladıklarını belirterek artan Arap turisti sayısı ile doluluk oranlarına ulaştıklarını kaydetti. Akın, bölgeyi ziyaret eden Arap turistlerin sayılarının her geçen yıl katlanarak arttığını kaydederek son yıllarda yaşanan artışı Arap Baharı’na bağladı. Akın ayrıca yaptığı açıklamada, bu artışın önümüzdeki yıllarda daha da artacağına dikkat çekerek yatırımcılardan ve yetkililerden gerekli alt yapı hazırlıklarını yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Tatil için Rize’yi tercih eden Arap turistler yaptıklarını açıklamalarda, “Rize, dünyada eşine az rastlanılır bir doğal güzelliğe sahip. Cennetten bir köşe gibi. Her yanından su fışkırıyor. Bu kadar bol suyu ve yeşili daha önce bir arada görmemiştik. Ayrıca buranın Müslüman bir ülke olması ve bize saygı duyulması bizleri son derece mutlu ediyor. Türkiye’yi diğer Müslüman ülkelere göre daha güvenli buluyoruz. Burada eşlerimiz ve çocuklarımızla birlikte güven ve huzur ortamı içerisindeyiz” dediler.