Aracı kurumlara baskın

SPK’nın bazı aracı kurumlardan ‘Gezi Eylemleri’ sürecindeki işlemleri için bilgi talebinde bulunması geniş yankı buldu.

Aracı kurumlara baskın

Hürriyet'in haberine göre, SPK’nın mektupla bilgi talep etmeden önce bu aracı kurumlara baskın düzenlediği ve bilgisayar kayıtlarını kopyalayarak delil topladığı öğrenildi.

GEZİ eylemleri sürecinde gerçekleştirilen işlemlere ilişkin ayrıntılı bilgi isteyen Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK)  bir süre önce bazı aracı kurumlara baskın yaptığı ortaya çıktı. Özellikle yabancı işlemi yapan aracı kurumları mercek altına alan SPK yetkililerin işlem kayıtlarının yanı sıra e-postaları da kopyaladığı öğrenildi.

10 KURUM MERCEK ALTINDA

SPK’nın, yazılı mektup göndererek bilgi talebinde bulunurken, tüm aracı kurumlar yerine işlem hacmi bakımından piyasayı kontrol eden, yabancı müşterisi ağırlıkta olan 10 civarında aracı kuruma yöneldiği belirtiliyor. SPK’nın önceki gün borsada sert düşüşlerin olduğu 20 Mayıs-19 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşitirilen işlemler ve aracı kurum çalışanları ile ilgili bilgi talebinde bulunması sektörde geniş yankı buldu. Bili talebi mektubunu alan aracı kurumlar istenen belgeleri bilgisayar ortamında bugün akşama kadar SPK’ya iletmek zorundalar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir