Ankara'dan Çin füzeleri için yeni karar

Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma füze sistemi ihalesinde firmaların tekliflerini vermeleri için tanınan süre üçüncü kez uzatıldı.

Ankara'dan Çin füzeleri için yeni karar

Ankara, ihaleyi kazanan Çinli bir firmayla müzakerelere başlamış, ancak daha sonra Başbakan Erdoğan'ın 'Füze için teklif gelirse düşünürüz' demesi üzerine finale kalan ABD, Çin ve Fransa-İtalya ortaklığındaki üç firmaya tekliflerini yenilemeleri için ihale 30 Nisan'a kadar uzatılmıştı. Bu süre üçüncü kez yeniden uzatıldı. Yeni süre 30 Haziran 2014 oldu.

Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma füze sistem ihalesini Çinli firmayla yapılan anlaşmada bir sorun olmamasına rağmen Ankara ihaleyi üçüncü kez yeniden değerlendirme kararı aldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ihalede finale kala Çin, ABD ve Fransa-İtalya ortaklığındaki üç firmaya tekliflerini yenilemeleri için yeni süre 30 Haziran 2014 olarak belirlendi.

ABD VE AVRUPA'DAN İKNA ÇABASI

Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma füzesi görüşmelerini Çin'den yana kullanması, bu zamana kadar NATO, ABD ve Avrupalı yetkililer tarafından tartışma konusu yapıldı. Türkiye'yi füze ihalesinin Çin'den alınması konusunda ikna çabasına başlayan ABD ve Avrupalı savunma şirketleri, askeri ve diplomatik temaslarının yanında Türkiye'nin büyük savunma şirketleriyle de "Devleti bu karardan vazgeçirin" telkininde bulunmak için sık sık Türkiye'ye gelip görüşmeler gerçekleştirdiler.

ELEŞTİRİ DEĞİL TEKLİF BEKLİYORUZ

Türkiye'nin aldığı 'ortak üretim' konusundaki karar üzerine ABD, sunduğu 3 teklifte de ortak üretim konusunda adım atmadı. ABD Patriot füzelerinin denenmiş bir sitem olduğunda ısrar ederek, ortak üretime yanaşmadı. Bunun yerine paket halinde satış sistemi önerdi. Fiyat teklifinde 4.5 milyar dolar teklif veren ABD ve 4.4 milyar dolar teklif veren Fransa-İtalya fiyat teklifini aşağıya çekmedi. Bu durumu kabul etmeyen Ankara, 'ortak üretim' şartı kapsamında tekliflerini yenilemelerini istedi.

'ORTAK ÜRETİM' OLACAK

30 Haziran 2014 tarihine uzatılan sürede, eğer ihale şartlarında bir değişiklik olmazsa, Türkiye-Çin ortak üretimiyle gerçekleştirilecek FD 2000 tipi Uzun Menzilli Füzelerin üretimi Ankara'da yapılacak. ROKETSAN, ASELSAN ve AYESAŞ füze üretiminde bir milyar dolarlık iş hacmiyle Çinlilerle ortak üretim gerçekleşecek. Türk mühendisleri tarafından tasarlanacak olan Yüksek İrtifa Gelişmiş Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin üretilmesinde Çin, teknik destek sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

69 + = 79