"Anayasal sorun görürsem gereğini yaparım"

Alkol yasası için "yasak değil düzenleme" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "sorun görürsem gereğini yaparım" dedi.

Anayasal sorunda gereğini yaparım

Hürriyet'in haberine göre Gül, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’i dün Çankaya Köşkü’ndeki kabulünde, yasayı incelettiğini de söyledi. Gül, onay için önünde bekleyen alkol kullanımına ciddi kısıtlamalar getiren yasa için, “Anayasal sorun görürsem gereğini yaparım” dedi.

Palandöken de Gül’e, “Yasayla ilgili endişelerimiz var. Yasa, yeni düzenlemelere uyulması için üç aylık bir süre öngörüyor, Esnaf buna hazır değil. Üç ayda bunların uygulanması mümkün değil, büyük sıkıntı içinde olan esnafın ciddi tepkisi var, yasa tekrar incelensin, bu daha makul bir süreye bağlansın” dedi.

HÜKÜMETLE KONUŞACAK 

Palandöken’ın, Taksim Gezi Parkı’nda başlayıp ülke geneline yayılan eylemlerde esnafın büyük zarar gördüğünü de belirterek, “Eylemler nedeniyle caddelerin kapatılması, insanların erkenden evlerine çekilmesi, eylemlerde kırılan cam çerçeve nedeniyle büyük zarar var, bu zarar kim tarafından nasıl karşılanacak?” sözlerine de Gül, bu konuyu ilgili bakanlarla görüşeceğini söyledi. Palandöken’in dün görüştüğü Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, “Esnafın zararının karşılanması için çalışma başlatıldı” dedi. Yazıcı, çalışmanın son şeklini Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’ye dönmesinden sonra alacağını söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir