Amsterdam'da binlerce kişi İsrail'i kınadı

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırıları Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen gösteriyle protesto edildi.

amsterdam'da binlerce kisi israil'i kinadi

Filistin'i destekleyen gençlerin kurduğu "Youth For Palestine" adlı kuruluş öncülüğünde Amsterdam'ın Museumplein Meydanı'nda düzenlenen gösteriye katılan binlerce kişi, İsrail saldırılarını kınadı.

Hollanda'daki gurbetçi Türklerin de yoğun bir şekilde destek verdiği gösteride, "Filistin'e özgürlük", "İsrail'e boykot", "Katliama son" ve "İsrail, Gazze saldırılarına son ver" yazılı dövizler taşıyan gruptakiler, sık sık "Terörist İsrail", "Katil Netanyahu" sloganları attı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda, Gazze'de yaşanan drama seyirci kalan Batılı devletler eleştirilerek uluslararası kurum ve kuruluşlara saldırıların durdurulması için adım atmaları çağrısında bulunuldu.

hollanda gurbetçi türkler

Filistin'in yanı sıra Türk ve Fas bayraklarını da taşıyan göstericiler, Gazze'deki katliamının bir an önce sona ermesini ve suç işleyen İsrailli yetkililerin cezalandırılmasını istedi.

Gazze'de günlerdir çoluk çocuk demeden masum insanların öldüğünü belirten Sosyalist Partili (SP) eski Senatör Anja Meulenbelt, yaptığı konuşmada, Hollanda hükümetinin ve medyasının saldırılar karşısındaki tutumunun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Gazze'de savaş suçu işlendiğini kaydeden Meulenbelt, saldırıların bir an önce sona ermesini istedi.

Gösteriye katılan binlerce kişi, farklı grupların adına yapılan konuşmaların ardından Amsterdam Dam Meydanı'na kadar yürüdü.

Polis, yürüyüş sırasında taşkınlık çıkardığı ileri sürülen bir kişiyi gözaltına alırken, gruptakiler daha sonra ABD'nin Amsterdam Başkonsolosluğunun olduğu alanda toplandı. Konsolosluk önünde geniş güvenlik önlemi alan polis, grubun konsolosluk binasına doğru yürümesine izin vermedi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir