Altınını çöpten çıkarıyor

Altınbaş, 20 milyon $'la kurduğu geri dönüşüm fabrikasında çöpten altın ve gümüş çıkarıyor. 10 yılda yatırımı iki kattan fazla büyüteceklerini söyleyen Altınbaş, "Hedefimiz 50 bin istihdam" diyor

Altınını çöpten çıkarıyor

Sabah'tan Sinan Özedincik'in haberine göre Altınbaş ailesinin en genç fertlerinden biriyle bir araya geldik. Ailenin 9 numarası Nusret Altınbaş, Esenyurt Fabrikası'nda çöpten dönüştürdükleri altın ve gümüşün hikâyesini anlattı. Fabrikanın 1/3'ünde çöpten değerli madenler üreten Onsa Rafineri'nin hedefi 10 yıl sonra 50 bin kişiye istihdam sağlamak. 20 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrika, Türkiye'nin tek lisanslı geri dönüşüm fabrikası. Röntgen filmlerinden gümüş üretiyor.

 Almanya'daki dünyanın en önemli değerli madenler geri dönüşüm firmasını örnek alarak 20 milyon dolarılk yatırım yaptınız. Nasıl gidiyor?
Çevreye yatırım yapıyoruz. Geri dönüşümün Türkiye'de tek lisanslı firmasıyız. 10 yıl içinde 50 milyon dolarlık yatırım planımız var. Tamamı bittiğinde Almanya'daki fabrika gibi 50 bin çalışanımız olacak. Şu ana kadar 20 milyon dolar yatırdık. Onsa Rafineri'nin 1/3'ü 'geri dönüşüm' ürünlerini üretiyor. Fabrika altın ve gümüş ağırlıklı üretim yapıyor. Tüm üretim bu yıl 3 ton. Ürünlerin yüzde 80'i ihraç ediliyor.

 Neler dönüştürülüyor?

Her çekilen röntgen filmini Almanya'da 10 yıl saklamak zorundasınız. Bunlar ne kadar eskirse o kadar değerleniyor, çünkü üzerinde yüzde 30-40 arasında gümüş var. Geri dönüşüm ile gümüş madeni ortaya çıkıyor. Türkiye'de hastaneler bunları atacaklar. Ancak Avrupa uyum yasaları nedeniyle atamıyorlar. İşin kötü tarafı bunları alan yok. Biz de filmleri hastanelerden topluyoruz. Bu çöpler Almanya'da ihaleyle satılıyor. Kapalıçarşı kuyumcularının çöplerini de işliyoruz. Almanlar geri dönüşüm konusunda çok ileri. Türkiye'den elektronik çöpler (bilgisayar, cep telefonu vs) oraya gidiyor. Almanlar para karşılığı satın alıyor. Bundan para kazanıyor.

ASSOS DÜNYADA 42 NOKTADA VAR
 Assos mağazaları hedefiniz ne?

Avrupa'da birçok şehirde var olmak istiyoruz. Almanya'da Köln, Münih ve Düsseldorf'ta, İngiltere'de ise Londra'da mağazalar açmayı hedefliyoruz. İlk hedefimiz Avrupa. Turquality ile birlikte yurtdışında hızla büyüyeceğiz. Eski Sovyet ülkelerinde ise franchise sistemiyle büyüyeceğiz. İlk anlaşmayı Kazakistan'la yaptık.

 Neden yurtdışı?

Rakiplerimiz dünya liginde oynuyor. Para kazanıp ülkemizdeki yatırımlarımızı büyüteceğiz. Asla Türkiye'deki yabancı yatırımcılara karşı değilim ama ülkemizden kazandıkları parayı kendi ülkelerine aktarıyorlar. Bizim de her bu duruma gelmemiz lazım.

 Dünyadaki 42 nokta arasında, şuanda hızla büyüdüğünüz ülke hangisi?

Almanya... Avrupalılar mücevherata düşkün değil diyorlar ama durum öyle değil. Onlar bizden daha düşkün ve alım güçleri yüksek. Mücevher almaya arzuları var.

DALGALANMADA PİYASA TEMİZLENECEK
 Altın fiyatları son günlerde düştü. Bu sizi ürkütüyor mu?

Şu anda dengesizlik var ve bu sektörü etkiliyor. Biz çok etkilenmiyoruz. Ama açıkta yakalanan birçok firma var. Bence ons fiyatı 1000-1200 dolar arasında gelip gider. Sektörümüz artık çok gereksiz büyüdü. İşi bilmeyenler de sektörde çalışıyor. Kasabalarda hatta köylerde bile kuyumcu var. Sektör bunu kaldıracak durumda değil. Almanya'da büyük bir şehirde 3 marka varken Gaziantep'te 400 kuyumcu var. Sermaye verimliliği yapılmıyor. Piyasa çok kirlenmişti. Herkes kuyumculuk yapmaya başlamıştı. Piyasa temizlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.