Altına 4 tonluk tokat

Darphane piyasaya altın sürdü, fiyatlar düştü!

Altına 4 tonluk tokat

Habertürk Gazetesi'nden Sefer Yüksel'in haberine göre, Darphane’nin piyasaya altın verememesi nedeniyle son dönemde karaborsaya düşen ve olması gerekenin üzerinde seyreden ziynet altın fiyatları dün hızlı düştü. Darphane 4 ton altını piyasaya sürünce çeyrek 147 TL’den 140 TL’ye, cumhuriyet 580 TL’den 555 TL’ye indi.

Darphane’nin piyasaya yeterli altın vermemesine kurumda 8 Temmuz’da başlayan grev de eklenince olması gereken fiyatın 15-20 lira üzerinde seyreden ziynet altına dün darbe indi. Darphane dün 1 ay önce vermesi gereken 4 tonluk altını nihayet piyasaya sürünce çeyrek altın 147 TL’den 140 TL’ye inerken, cumhuriyet altını da 580 TL’den 555 TL’ye geriledi. Ziynet altında yaşanan hızlı fiyat düşüşüne rağmen altın uzmanları, yeterli arzın olmamasından dolayı hâlâ fiyatların olması gerekenin üzerinde olduğunu belirterek, vatandaşı satarken zarar etmemeleri için ziynet yerine gram altın almaları konusunda uyarıyor.

TALEP ZAYIFLADI

Darphane’nin grevde olduğu dönemde piyasayı psikolojik olarak rahatlatttığına da dikkat çeken uzmanlar, ramazan dolayısıyla düğünlere ara verildiğine, bunun da talepleri düşürdüğüne dikkat çekiyor. Uzmanlar, önümüzdeki günlerde talebin zayıf seyretmesi sonucu altın fiyatlarının bir miktar daha düşebileceğini belirterek, vatandaşın altın ihtiyacını ihtiyacının olduğu gün karşılamasının daha doğru olacağını ifade ediyor.

Öte yandan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, dün yaptığı açıklamada “Stok seviyelerine yönelik açıklamalar maksatlı. Grev devam etmekle birlikte çalışmaya başlayan personel ile bazı bölümlerde üretime başlanmıştır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir