Altın üretiminde tüm zamanların rekoru kırıldı

Son günlerde işçilerin yaptığı grevle gündeme gelen Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, altın üretiminde rekor kırdı. Bu yılın ilk yarısında üretilen cumhuriyet altını miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 107 artarak 19 milyon 471 bin 525 adet oldu.

Altın üretiminde tüm zamanların rekoru kırıldı

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerinden yapılan hesaplamaya göre, 2013 yılının ilk 6 ayında üretilen altın, ağırlık bazında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 113 oranında arttı.

Geçen yılın ilk 6 ayında toplam 31,9 ton altın üretilirken, bu yıl bu rakam 68,1 tona çıktı. Geçen yılın tamamında üretilen altın miktarı ise 43,6 ton olmuştu. Adet bazında da cumhuriyet altını üretimi önceki yıla göre 2 kattan fazla artış gösterdi. Darphane tarafından bu yılın ilk yarısında üretilen cumhuriyet altını miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 107 arttı ve rekor kırarak 19 milyon 471 bin 525 adet oldu. Bunların 12 milyon 647 bin 175 adedini çeyrek, 1 milyon 550 bin 179'unu yarımlık, 5 milyon 37 bin 231'ini birlik, 217 bin 104'ünü ikibuçukluk, 19 bin 836'sını beşlik altın oluşturdu. Darphane yetkilileri, bu yılın ilk 6 ayında 19,5 milyon adetlik altın üretiminin tüm zamanların rekoru olduğunu kaydettiler.

2 tür cumhuriyet altını üretiliyor

Darphane, ziynet ve altın sikke olmak üzere 22 ayar iki tür cumhuriyet altını basıyor. Altın sikke, üzerinde Atatürk kabartması olduğu için ''Ata altını'' olarak da anılırken, inceltilmiş şekilde basılan ziynet altını genelde takı olarak alınıyor. Altın sikkelerin ve ziynet altınlarının ağırlığa göre ''çeyreklik'', ''yarımlık'', ''birlik'', ''ikibuçukluk'' ve ''beşlik'' olmak üzere beş türü bulunuyor. Bu arada, altın, bozuk para, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli evrakın basıldığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğüne bağlı iş yerlerinde 8 Temmuz 2013'te greve çıkıldı.

Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya, yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2013'te yürürlük süresi dolan Darphane ve Damga Matbaası Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 7 aydır sürdürülen müzakerelerden bir sonuç alamadıkları için grev kararı uygulamasına başladıklarını bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir