Altın tarihin en tepesinde! Neler olur?

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylülde faiz artırımına başlaması ihtimalinin zayıflaması, küresel ekonomideki yavaşlama endişelerinin "güvenli liman" talebini artırması ve TL'deki değer kaybının etkisiyle altının gram fiyatı 111,29 lira ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı

altin tarihi zirvede! beklenti ne?

Altının gram fiyatı en son 2011 yılının eylül ayında 110 doların hemen üzerini görmüştü. 6 Eylül 2011'de 110,08 lira ile rekor kıran altının gram fiyatı, geçen hafta başlattığı sert yükselişini bugün de sürdürerek 111,29 liraya kadar yükseldi ve tüm zamanların en yükseğini gördü. Altının gram fiyatı, şu dakikalarda 109,60 lira seviyelerinden işlem görüyor.

Altının ons fiyatı ise bugün 1.160 dolar seviyesinden güne başladıktan sonra gün içerisinde gelen alımların etkisiyle 1.165 dolara kadar yükseldi ve şu dakikalarda 1.155 dolardan alıcı buluyor.

ALB Menkul Değerler A.Ş. Emtia Piyasaları Uzmanı ve bigpara.com yazarı Volkan Kuğucuk, altın piyasasını değerlendirdi.

İşte bigpara.com yazarı Volkan Kuğucuk'un yazısı...

Geçtiğimiz aylarda Fed’in olası faiz arttırımına karşın boşluğa düşen altında bugün işler değişmişe benziyor. Bir önceki yazımızda altın fiyatlarındaki olası gerilemenin fiyatları nereye kadar getirebileceği ihtimali üzerinde durduk. Ancak bu yorumu yaparken de “Dünya piyasalarında” var olabilecek çalkantıların altına destek olabileceği uyarısında da bulunduk

Geldiğimiz noktada ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki gerileme aslında dünyadaki risk algısının değiştiğini paranın güvenli limanlara doğru yöneldiğini bize göstermekte. Şimdilerde altın bu havadan nasibini almış gibi görünüyor.

Süreç devam eder mi?

Yurt dışındaki negatif haberlerin dışından piyasaların güvenli limana sığınma isteğini görmek gerekiyor. Eğer güvenli limanlara kaçış sürerse altının en azından 1.170 üzerinde kalarak bu görüşü desteklemesi gerekiyor.

SPDR Gold Fon’un altın varlığında son dönemde 5.13 tonluk bir atış görmekteyiz. Bugün itibariyle fon altın varlığı 677.83 ton düzeyinde.

Teknik Rakamlar;

Altında 1.130 – 1.150 $/ons  bandında fiyatlamanın devam ettiğini söylemek mümkün. Teknik rakamlara göre yükselişin devamı için 1.170 $/ons üzerinde kalmamız büyük öneme sahip. Eğer bu durum oluşursa 1.200 – 1.220 $/ons bandını yeni hedef olarak konuşabiliriz. Bu hafta içinde altın fiyatlarının pozitif alanda kalması adına 1.160 $/Ons üzerinde seyretmesi önemli.

Geçtiğimiz hafta denenen fakat geçilemeyen 1.170 $/ons direncini bu hafta içinde izlemeye devam edeceğiz. Eğer önümüzdeki günlerde 1.150 $/ons seviyesinin altında hareket etmeye başlarsak 1.130  $/ons seviyelerine kadar gerilemeye hazırlıklı olmak gerekebilir.

Gram altın 24 ayar:

Yılbaşından bu yana $/TL tarafındaki yükseliş % 28 seviyelerinde iken gram altında % 20,5 düzeyinde bir artış görmekteyiz. Yılbaşından bu yana spot altın olarak ifade edilen Ons fiyatlarının % 2,5 düşüş eğilimi içinde olduğunu görmekteyiz. Aslında ons altın fiyatları yükselmedi içeride $ fiyatları yükseldi. Buda gram altını yukarı çekti.

Bugünlerde gram altın için hem $ hemde ons fiyatlarını yakından takip etmek gerekebilir. Eğer Ons fiyatları 1.130 desteğine kadar düşerse kısmi gerileme görebiliriz. Mevcut senaryolara göre 105 lira alt tarafta izlenecek fiyatken 2.95 lira seviyesinde olan bir $/TL ‘de Ons fiyatlarının 1.220 seviyesi gitmesi gram altında 115 lira seviyelerini gündeme getirebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *