Altın ithalatında rekor

Yılın ilk yarısında altın ithalatı 9,9 milyar dolarla rekor kırdı. Altın ithalatı ile ihracatı arasındaki fark bu yılın ilk yarısında 5,7 milyar dolarla tarihi zirveyi gördü.

Altın ithalatında rekor

 Bu yılın ilk yarısında altın ithalatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 141,1 oranında artarak 9 milyar 965 milyon dolarla tarihi zirveye ulaştı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan haziran ayı dış ticaret istatistiklerine göre, son üç aydır 2 milyar doların üzerinde ithalat

gerçekleştirilen altında 2013 yılı ilk yarısı rekorlar dönemi oldu. 2013'ün altı aylık döneminde altın ithalatı 9 milyar 964 milyon 959 bin dolarla tarihi zirvesini gördü.

Geçen yılın aynı dönemde altın ithalatı 4 milyar 133 milyon dolar düzeyindeydi. Bu yılın ilk 6 ayındaki altın ithalatı 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 141,1 oranında artış gösterdi. Öte yandan son beş yılın ilk yarısında ithal edilen toplam altın miktarına bu yılın ilk yarısında ulaşılmış oldu.

2013 yılı ilk yarısında 4 milyar 254 milyon 530 bin dolar altın ihracatı gerçekleştirilirken, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 37,2 azaldı. Geçen yılın ilk altı ayında 6 milyar 772 milyon dolarlık altın ihraç edilmiş ve tarihi zirveyi görmüştü.

İTHALAT İHRACAT FARKI TARİHİ ZİRVEDE

Altın ithalatı ile ihracatı arasındaki fark da bu yılın ilk yarısında 5 milyar 710 milyon 429 bin dolarla tarihi zirveye yükseldi. 2009 yılında ise

altın ihracat ve ithalat arasındaki fark 3 milyar 966 milyon 527 dolar ile tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Öte yandan bu yılın ilk altı ayında altın ithalatı 179,9 tona ulaşırken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 204,4 düzeyinde rekor düzeyde bir artış gerçekleşti. Geçen yılın tamamında 120 ton altın ithalatı gerçekleşirken bu yılın sadece ilk altı ayında 179,9 ton altın ithalatı yapılması ile birlikte ilk altı aydaki altın ithalatı geçen yılın 1,5 katına ulaştı.

Analistler bu yılın ilk altı ayında rekor düzeyde altın ithalatı gerçekleştirilmesinin nedenin altın fiyatlarının yılbaşından beri devam eden düşüşü olduğunu belirtiyor. Yılbaşında 1.675 dolar seviyesinde bulunan altının onsu nisan ayının ortasında yaşanan sert düşüşün etkisi ile 1.336 dolara kadar gerilemişti. Analistler altın ithalatının genellikle iç piyasaya yönelik olduğunu ve önümüzdeki dönemde altın fiyatlarındaki yükseliş beklentisi ile gerçekleştiğini dile getiriyor.

REZERVLER ZİRVEDE

Altın fiyatlarındaki düşüşle birlikte merkez bankalarının da altın rezervlerini artırdığını belirten analistler böylece merkez bankalarının altın rezervlerinin tarihi yüksek seviyelerine ulaştığını kaydediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın altın rezervleri de 26 Nisan'da 21 milyar 975 milyon dolar ile tarihi zirvesini görmüştü.

Ayrıca 2013 yılı başında 1.675 dolar seviyesinde olan altının ons fiyatı nisan ayının ortasından yaşanan sert düşüşün etkisi ile 1.234 dolara kadar gerilemişti. Altın fiyatlarında nisan ayında yaşanan sert düşüşte analistler büyük yatırım fonlarının yüklü miktarda altın satmasının ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin 10 milyar avroluk başka bir yardım paketine ihtiyaç duyabileceği ve buna karşılık Güney Kıbrıs'ın altın satabileceği haberlerinin etkili olduğunu ifade etmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.