Altın "istihdam" öncesi hafifçe yükselerek haftalık kaybını azalttı

Altın fiyatları, ABD'de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi hafifçe yükselerek haftalık kaybını bir miktar azalttı

Altin

Altın fiyatları, ABD'de Cuma günü açıklanacak kilit önemdeki istihdam verileri öncesi, hisse senetlerindeki düşüş ve dolardaki sakin seyirle birlikte hafifçe yükseldi.

Bloomberg Economics, Ağustos ayı için ılımlı istihdam artışı tahminlerinin işgücü piyasasının toparlanma hızında süregelen yavaşlamayı yansıtmakta olduğunu kaydetti. ABD'de Perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi, pandemiden kaynaklanan sapmaları hesaba katmak için mevsimsel düzeltmelerde yapılan değişiklikle birlikte, işgücü piyasasında karışık bir tablo işaret etti.

Öte yandan, Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri düştü. Ancak bu düşüşler, son dönemde oldukça hızlı yükselen dev sermayeli teknoloji hisselerinden çıkışların, bu hisselerdeki yüksek değerlemelerin endişe yaratması ile birlikte hız kazanmasından dolayı ABD hisse senetlerinde meydana gelen kayıplara nazaran düşüktü.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek Singapur saati ile 12:44'te ons başına 1,936.74 dolara çıktı ve bu hafta yüzde 1.4 düştü.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.6 yükselerek ons başına 26.736 dolara çıkarken, platin yüzde 0.8 ve paladyum yüzde 0.4 değer kazandı.

ABD para biriminin G-10 ülkelerinin paraları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti. Endeks 2018'den beri en düşük seviyesini görmesinin ardından bu hafta yüzde 0.4 yükseldi.

HSBC Securities (USA) Inc. baş değerli metaller analisti James Steel, "Altın piyasası Cuma günü muhtemelen iki konu üzerinde odaklanacak. Bunlar; ABD Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri ve hisse senetlerin nasıl bir seyir izleyeceği," dedi ve "Eğer istihdam durumu Ağustos rakamları sonrası daha az parlak görünürse, altındaki ralli tekrar canlanabilir. Hisse senetlerinde devam eden düşüşler, yatırımcıların marj çağrıları ile karşı karşıya kalmalarına neden olursa, artan nakit bulma ihtiyacını tetikleyebilir. Bu durum, yatırımcıların nakit ihtiyaçlarının büyüklüğüne bağlı olarak altında düşüşü hızlandırabilir" şeklinde görüş bildirdi.

https://www.canliborsa.site/altin-fiyatlari

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD'de ekonomik toparlanmanın hızının "kritik bir şekilde, maliye politikasından kaydadeğer ilave destek alınmasına bağlı olacağını" söyledi.

*Virüs cephesinde, dünyanın en büyük iki aşı üreticisi Sanofi ve GlaxoSmithKline Plc, Perşembe günü deneysel Kovid-19 aşılarını ilk hastalar üzerinde test etmeye başladı ve ileri safha deneylere yıl sonundan önce başlamayı hedefliyorlar.