Altın fiyatları için bir sürpriz tahmin daha!

Riskten kaçmak isteyen yatırımcıların etkisiyle altın yeniden yükselmeye başladı.

Altın fiyatları için bir sürpriz tahmin daha!Analistler bu kez yükselişin kalıcı olacağına, 2012 yılındaki 1700 dolar seviyelerinin görülebileceğine inanıyor. 

Riskten kaçmak isteyen yatırımcıların gelişen ülke para birimleri ve borsalarından çıkmasının ardından altın yeniden yükselmeye başladı. Altın fiyatları Nisan başından bu yana sert düşüşün ardından yeniden kritik 1400 dolar sınırına yaklaştı.

Altın Fiyatları nın yükselmesinde ABD Merkez Bankası’nın tahvil satın alma programını sonlandıracağından endişe eden yatırımcıların riskten kaçması en büyük etken. Bunun dışında ABD ekonomisinde işlerin iyiye gitmesi de paranın dünyanın en büyük ekonomisine yeniden yönelmesine neden oluyor.

'ALTIN İÇİN EYLÜL KRİTİK BİR AY OLACAK'

Analistler, Eylül ayının altın için yükseliş açısından kritik bir ay olduğuna işaret etti. Finansal danışmanlık şirketi Compass Global Markets’ın CEO’ su Andrew Su, “Eğer, Fed geri çekilmeye Eylül’de başlarsa, piyasalarda söylenti al, gerçek sat daha fazla gerçekleşir. Bütün piyasa Eylül’de geri çekilme başlayacağına inanıyor. Bu süreçte altın fiyatlarının güçlü bir şekilde yükseldiğini görececeğiz. Yükselişin birkaç ay boyunca devam etmesi bekleniyor” dedi.

Su, altının ons fiyatının gelecek haftaya kadar 1400 dolar sınırını aşacağına inandığını da ifade etti. Altının onsu Temmuz’dan bu yana yüzde 11,5 değerlendi ve yılın ilk yarısındaki değer kaybının büyük kısmını karşıladı.

'ALTIN GELECEK YIL 1700 DOLARI GÖREBİLİR'

İngiliz banka Barclays’ın Başteknik Stratejisti Dhiren Sarin, altında güçlü yükselişin geliyor olduğunu söyledi. Bankanın raporunda yorum yapan Sarin, “Orta ve uzun vadede altında alım olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Sarin, Eylül ayının altında en büyük alımların gerçekleşeceği ay olarak gördüklerini de sözlerine ekledi ve altının ons fiyatında 2012 yılındaki seviyelerin görülebileceğini belirtti.

Sarin, “Altının ons fiyatı gelecek yıl yeniden 1700 dolar seviyesine çıkabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir