Altın fiyatları alçak sürünme modunda

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.170 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geçen hafta tahvil alımlarını sona erdirmesinin ardından Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) sürpriz bir şekilde teşvikleri artırması küresel borsalarda hızlı yükselişleri tetiklerken, dolara talebin artmasına ve emtia fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Bu gelişmelerle altının ons fiyatı da sert şekilde düşüşe geçerek cuma günü son dört yılın en düşük seviyesi olan 1.161,40 doları görmüştü.

Haftanın ilk işlem gününe 1.172,73 dolardan başlayan altının ons fiyatı, 1.161,76 dolara kadar gerilese de bu seviyeden gelen alımlarla 1.170 dolar seviyelerinde dengelendi.

Analistler, bu hafta ABD'de açıklanacak verilerin ve Fed üyelerinin yapacağı açıklamaların altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını, teknik olarak altının ons fiyatında 1.160 ve 1.148 doların önemli destek konumunda olduğunu, yükselişlerde ise 1.190 doların direnç konumuna gelebileceğini belirtiyor.

Altının gram fiyatı ise cuma günü yaklaşık bir yılın en düşük seviyesi olan 82,75 liraya kadar geriledi, dolardaki toparlanmaya paralel bugün 83,70 lira seviyelerinden işlem görüyor. Analistler, teknik olarak altının gram fiyatında 83 liranın destek haline geldiğini vurguluyor. Bu seviyenin altındaki kapanışlar görülmesi durumunda ise 79,40 liraya kadar gerileyebilecek altının gram fiyatında yükselişlerde ise 86,40 liranın direnç konumunda olduğu kaydediliyor.

- "Altın fiyatlarında gerilemenin, fiziksel talep destekleyinceye kadar devam etmesini bekliyoruz"

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, altında sürpriz bir düşüş olmadığını ve yönünün hep aşağı yönlü olduğunu daha önce de belirttiklerini söyledi. Altın fiyatlarındaki düşüşte birinci etkenin petrol fiyatlarının gevşemesi olduğunu aktaran Kalyoncu, şunları dile getirdi:

"Fed'in faiz artırımına bir adım daha yaklaşılması, 2015 yılında faiz artırma yönünde sinyallerin artması ve üçüncü olarak da gelişmiş ülkelerde enflasyon beklentilerinin çok düşük olması... Parasal genişlemeye rağmen hem ABD'de hem Avrupa'da enflasyon beklentilerinin düşük olması... Bu faktörler güçlendikçe altının ons fiyatı 1.200 dolar ve 1.180 dolardaki teknik desteği de kırınca hızlı bir şekilde geriledi.

Altın fiyatlarında gerilemenin, fiziksel talep destekleyince kadar devam etmesini bekliyoruz. Fiziksel talep Asya'da başladı, fiyatları destekliyor ama aşağı düşüşü durduracak kadar büyük miktarda değil. Altının ons fiyatının önümüzdeki 1 ay içinde 1.100 dolara kadar düşüşünü bekliyorum. Gram/TL'de onstaki düşüşe paralel 80 - 81 lira civarına kadar gerileme beklenir."

Kalyoncu, altın yatırımcılarına mevcut stoklarını tutmaları tavsiyesinde bulundu. Altın fiyatlarının artık dip seviyelerine yaklaştığını ifade eden Kalyoncu, "Altının ons fiyatının 1.100 dolardan daha aşağı düşeceğine inanmıyorum. Düşüşlerde bir miktar daha alınabilir. Daha sonra altının ons fiyatının 1.200 dolar civarında dengeleneceğini düşünüyorum. Uzun vadede bu düşüş bittikten sonra daha yüksek seviyelere çıkacaktır. Altın fiyatları düştükçe kademeli olarak alım tavsiye ediyorum" görüşünü de paylaştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *