Almanya'dan, AIA ile Gurbetçi ve akrabasının Türk Banka hesaplarını kontrol

Almanya ve Türkiye arasında yapılan ODB (AIA) anlaşması gereğince, Türk bankalarındaki hesap bilgileri, Alman makamlarıyla paylaşılacak. Bu ülkedeki Türkler ve Türkiye’deki akrabalarının hesapları kontrol edilebilir hale gelecek.

3 milyonu aşkın Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’da, bu topluluğun Türkiye’de çeşitli düzeylerde mal varlıkları ve ticari işlemleri, farklı kaynaklardan gelirleri olduğu, ancak bunları da Alman vergi sistemine bildirmediği, dolayısıyla vergilendirmediği herkesin bildiği bir sır olarak yıllardır masada duruyordu.

(Automatischer Informations Austausch-AIA)

Türkiye kökenli ve Almanya’da yaşayan milyonlarca insanın, Türkiye kaynaklı şu veya bu biçimde vergilenmemiş yüksek tutarda bir getiri sahibi olduğu, bu vergilenmemiş gelirlerin 30 Eylül’den sonraki bilgi aktarımıyla (Automatischer Informationsaustausch-AIA) ortaya döküleceği belirtiliyor. Böyle bir durumda da, Alman vergi dairelerinin bu gelirlerin vergilerini Almanya’daki Türkiye kökenlilerden veya Türkiye kökenli Alman vatandaşlarından sonradan talep etme hakkı doğuyor.

Türkiye’nin imzaladığı ‘Otomatik Bilgi Değişimi' anlaşması (ODB-AIA) uyarınca 31 Aralık 2020'den itibaren gurbetçilerin hesap bilgilerini Almanya ile de paylaşacak. Bu durum Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve onların ortak hesap sahibi olan Türkiye'deki akrabaları arasında panik yarattı. Türkiye'nin 2017'de imzaladığı ve 2019'da onayladığı anlaşmaya, Norveç ve Letonya ile bilgi paylaşılarak başlanmıştı.

ALMANYA'DAKİ TÜRKİYE KÖKENLİ TOPLUM ŞAŞKIN
Federal Almanya’nın hafta sonunda yayımlanan haftalık finans dergilerinden “Euro am Sonntag”ın yeni sayısında yarım sütunluk bir haberde Almanya’daki Türkiye kökenli topluluğun büyük bir hareketlenme yaşayabileceğine işaret edildi. Elektronik yolla aktarılacak bu bilgilerin çok kapsamlı olacağı belirtildi.

Buna göre, finans kuruluşları, mesela Türkiye’deki bankalar, bundan böyle AIA çerçevesinde yabancı müşterilerinin kişisel bilgilerini ve hesaplarıyla depolarının yıl sonu nihai bakiyelerini, faiz ve kâr payı gelirlerini, değerli kağıtlarla yaptığı alışverilerden doğan kazançlarını Almanya’ya bildirmek zorunda.

KARA PARACILARLA AYNI ÇUVALDA

Endişe şu: Türkiye'nin şerh ya da kayıt koymadan imzaladığı bu anlaşma ile Alman devleti, milyonlarca hesabı kontrol edecek ve vergi cezalarını yapıştıracak. Çünkü söz konusu kısıtlama olmayınca kara para aklayıcılar, büyük mevduat sahipleri veya off-shore hesaplara para kaçıranlar ile sıradan gurbetçiler aynı çuvala kondu.

EMEKLİLİK PARASI BİLE LİSTEDE

Türkiye'den emeklilik maaşı, kira veya başka bir geliri olan veya yaşadıkları ülkelerden gizli para biriktirmiş olan gurbetçiler, bilgi değişiminin ‘bir süre' durdurulmasını istiyor. Yurtdışındaki Türkler, bu durdurulmazsa ya kendini ihbar edecek, ya ceza almayı göze alıp bekleyecek ya da bir çaresine bakacak. İşte o çarelerden bazıları:

İŞTE ÇARELER

– KENDİNİ İHBAR
Yaşadığı ülkeye bildirmeden Türkiye'den veya başka ülkeden gelir elde edenler, Alman Maliyesi'nden önce bildirirse, en fazla geriye dönük beş yıllık ceza öder. Kendini ihbar eden, az vergiyle kurtulur. Aksi halde, maliye 10 yıl geriye dönük hesap yapar.

– HESABIN KAPATILMASI
Devam eden yıllar için belki bir tehlikeyi kaldırır ama zaten 2020 yılı hesapları bildirileceği için kapatmak çözüm olarak görülmüyor. Gizlemeden her şeyi anlatmak için belgeler hazırlanmalı.

– BAŞKASINA AKTARMA
Hesapların başkasına aktarılması ya da boşaltılması çözüm değil. Bu karar, sadece Avrupa'daki Türkleri değil, onların Türkiye'deki yakınlarını da ilgilendiriyor. Bu nedenle, yurtdışındaki vergi danışmanları ile hareket edilmeli.

– İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ
Başta çözüm gibi görünüyor çünkü bildirimler ikamete göre yapılıyor. Ancak Almanya'daki ikameti sildirmek, ileride size başka sorunlar doğurabiliyor ve meseleyi daha da büyüyor. Bu nedenle hukuk çerçevesinde çözüm araması tavsiye ediliyor.

OTOMATİK BİLGİ DEĞİŞİMİ NEDİR?
Otomatik Bilgi Değişimi (OBD-AIA), sözleşmeye taraf olan ülkelerin mukimleri ve vatandaşlarına ilişkin mali bilgilerin herhangi bir talep olmaksızın, belirli periyotlarla ülkelerin yetkili makamları arasında paylaşılmasını esas alan bir işbirliği sistemidir.

Almanya’nın Türklere skandalı bitmiyor! Şimdi de mektupla sorgu!

Türkiye’den döneceklere kötü haber: Corona virüsü, güzergahı kapattı

 

Almanya'dan, AIA ile Gurbetçi ve akrabasının Türk Banka hesaplarını kontrol” üzerine bir düşünce

  1. Resmi YokKaracoğlan

    Bundan Türkiye’nin menfaatı ne bunu bir anlatan çıkarsa sevineceğim. Türkiye kendi bindiği dalı neden kesiyor, gurbetçinin yetmiş yıllık birikimini Avrupa’ya ifşa etmesinin ülkeye menfaatı nedir? Alın terinden didim tırnak birikimler şimdilerde yeniden ikinci defa vergilenecek Avrupa’da. Adalet bunun neresinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir