Almanya’da ezan ilk kez açık alanda okundu

Almanya'da havaların ısınmasıyla Türk derneklerinin geleneksel olarak kermesler de start aldı. İlk kez ezan dışarıda okundu.

almanya%e2%80%99da ezan ilk kez disarda okundu

Derneklerin tanıtılması, birlik ve beraberliğin yaşanması, kültürlerin yeni nesile anlatılması amacıyla düzenlenen kermesler Almanlar da dahil olmak üzere herkes tarafından büyük ilgi görüyor.

Almanya'nın Delmenhorst DİTİB Merkez Camisi de bu yılki ilk kermesini düzenledi. “Hayra Davet” adı altında düzenlene kermes dört gün sürdü.

Daha önce cadde üzerinde düzenlenen ve zaman zaman çevre sakinlerinin şikayetlerine neden olan Merkez Camisi kermesi bu kez cami yönetimi tarafından satın alınan özel alanda düzenlendi.

Kermeste kurulan çeşitli stantlarda süs ve hediyelik eşyalar, kitaplar ve oyuncaklar sergilendi, Türk mutfağından leziz yemekler ziyaretçilere sunuldu.

Kermeste en çok çalışan ve emek harcayan yine bayanlar oldu. Cami kadın kolları bayanları Hiçbir karşılık beklemeden günlerce cami kermesi için ekmek açıp lahmacun yaptı. Çocuklarda kendileri için oluşturulan özel alanda doyasıya eğlendi.

EZAN İLK KEZ DIŞARIDA OKUNDU

Almanya'nın genelince ezanlar yasaklardan dolayı cami içerisinde okunur. Ancak bu yasak Delmenhorst'ta bozuldu. DİTİB Merkez Camisi Hayra Davet Kermesinde ikindi namazı ezanı kermes alanında dışarıda okundu.

Ezanı Kevser İlahi Grubu üyesi ve Müzisyen Hüseyin Kara okudu. İlahi grubu kermes boyunca da konser verdi.

Merkez Camisi Derneği Başkanı Mahmut Andız, kermeslerini kendilerine ait bir alanda yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Artık sokak üzerinde kermes yapmak zorunda ve zorluğundan olmayacağız. Kermesi kendi yerimizde yapıyoruz. Bize destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

EBRU SANATINI TANITTI

Merkez Camisi kermesinde bir stant kuran Sena Ar (18) çocuklara bir Osmanlı sanatı olan Ebru sanatını öğretti.

Ebru sanatını annesinden öğrendiğini, Hollanda'da bir akademiye giderek kendisini geliştirdiğini anlatan Sena Ar, “Artık öğrendiğim ve her gün kendimi geliştirmek için çalıştığım Ebru sanatını bende çocuklara öğretmeye çalışıyorum. Çocukların çok ilgisini çekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir