Alaton: ABD'deki Hristiyanlar gerizekalı

İshak Alaton 'Türkiye'de Yahudi lobisi var mı?' sorusuna düşündürücü bir yanıt verdi: Nasıl olsun ki Ankara'dakiler her şeyi bilirler. Yahudi'ye neden danışsınlar ki?

Alaton: ABD'deki Hristiyanlar gerizekalı

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, TUİÇ (Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları) Yahudi Çalışmaları Merkezi'nce Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen "Dünyadaki Yahudi Göçleri, Osmanlı ve Türkiye Yahudileri" kongresinin açılışında konuştu. Türkiye'de 15 bin civarında Yahudi yaşadığını, kendisinin de Türk Yahudileri'nden olduğunu belirten İshak Alaton, İsrail'e Türkiye'den göçen Yahudiler'in sayısının ise 100 binin üzerinde olduğunu, bu kişilerin Türkiye'den hiç kopmadığını, kurdukları kulüplerin kapısında Türk bayrakları bulunduğunu aktardı.

KAPALI OLMAK ZORUNDA KALDIK

Dünyada Hazreti İsa'nın çarmıha gerilişi nedeniyle ortaçağdan beri "Yahudiyi suçlama" eğilimi geliştiğini, Türkiye'nin de antisemitizmin tesiri altında bulunduğunu ifade eden Alaton, Türkiye'deki Yahudi toplumunun da bu kadar dışa kapalı yaşamasının nedeninin antisemitizm olduğunu aktardı.

ABD'DEKİLER BİRAZ GERİZEKALI

Alaton, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ABD ziyaretinde Yahudi lobisiyle de görüşeceğini söyledi. Birçok siyasetçi Amerika'ya gidince bu lobiyle görüşüyor. Türkiye'de Yahudi lobisi yok mu? Neden Amerika'da görüşülüyor?" sorusuna karşılık, "Türkiye'de Yahudi lobisi nasıl olsun? Olamaz ki... Çünkü Ankara'da bizleri yöneten büyüklerimiz her şeyi bilirler. Yahudi'ye neden fikir danışsınlar ki? Amerika'daki zavallı Hristiyanlar biraz geri zekalı olabilirler. O yüzden biraz Yahudi'ye ihtiyaçları olabilir" diyerek mesaj dolu bir yanıt verdi.

MAVİ MARMARA BÜYÜK BİR FELAKET

Alaton, "İsrail'de vuku bulan herhangi bir gelişmenin Türkiye'deki Yahudiler'e fatura edilmesi doğru mu?" şeklindeki soru üzerine şu cevabı verdi: "İsrail yönetimi, Türkiye'ye pek sıcak bakan bir hükümet değil. Mavi Marmara olayının ne büyük bir yanlış, haksızlık, felaket, hata olduğunu dile getirdim. Netanyahu hükümetinin Türkiye'ye karşı tavrı negatif ve çok yanlıştır. Esas sorun Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman. En hafif tabiriyle tatsız bir adam."