AK Parti'den IŞİD ve Kobani açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, "IŞİD, Türkiye'nin de içinde yer aldığı bir koalisyonun yaptığı saldırılar neticesinde çekilmiş" dedi.

ak parti'den isid aciklamasiAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Eğer gerçekten Kobani'ye desteği artırmak istiyorsak, bunun yolu barışçıl gösterilerdir, mesajlar vermektir, mitingler yapmaktır" dedi.

"Kobani'den gelen 185 bin Kürt kardeşimiz, şu anda ülkemizde misafir edilmektedir" diyen Aktay, şöyle dedi:

IŞİD TÜRKİYE'NİN BELASIDIR

"Uluslararası çerçevede şu anda IŞİD Türkiye'nin de belasıdır. Türkiye'nin de düşmanıdır, Türkiye'nin IŞİD'e destek vermesi asla söz konusu olamaz. IŞİD'in Türkiye'nin önüne çıkarılmış, aslında birinci hedefi Türkiye olan, Türkiye'nin yükselişi olan, huzuru, birliği olan bir örgüt olduğunu bütün açıklığıyla söylememiz gerekiyor. Ancak 'IŞİD'e karşı bir mücadele verelim' derken, bunu sağlayabilmek için Türkiye'de muhataba verilecek mesaj, Türkiye'den yakıp yıkmak değildir. Bunlar iyi mesajlar vermiyor. Bunlar, Türkiye'de halkın Kobani'ye karşı duyarlılığını Kobani'de yaşanmakta olan insani dramı daha fazla yansıtmıyor olduğunu hatta bu, oradaki dramı örtbas ettiğini dikkatleri kaçırttığını söylememiz gerekiyor."

Yaşanan hadiseler, sokak gösterileri ve eylemlerin Kobani'ye zarar verdiğini ifade eden Aktay, şöyle devam etti:

"Kobani davası eğer bir davaysa bu davaya ciddi şekilde zarar vermektedir. Kobani'de yaşananları adeta meşrulaştırmakta ve haklılaştırmaktadır. Vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz. Eğer gerçekten Kobani'ye desteği artırmak istiyorsak, bunun yolu barışçıl gösterilerdir, mesajlar vermektir, mitingler yapmaktır. Kobani'ye doğru düzgün yardım eden tek ülke Türkiye'dir. Başka bir ülke yok. Kobani'nin de sığınabileceği başka bir yerde yok ve Türkiye'de bu yardımı esirgiyor değildir. Eğer Türkiye'nin savaşması da isteniyorsa Türkiye henüz savaş kararı vermiş değildir. Bu bir topyekun alınacak karardır."

"IŞİD önümüze çıkarılmış büyük bir tuzaktır"

Aktay, ABD'nin öncülüğünde oluşturulan koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik hava saldırıları sonucu IŞİD hedeflerinin vurulduğunu belirterek, şöyle dedi:

"IŞİD önümüze çıkarılmış büyük bir tuzaktır. Bu tuzağın değerlendirmelerini de yapıyoruz. Bu tuzağa da balıklama atlayacak kadar saf olmamalıyız. Bu arada bir müjde vermek isterim; neticede Türkiye'nin de içinde yer aldığı bir koolisyonun yaptığı saldırılar neticesinde çekilmiş bulunuyor, Kobani'de şu anda bir IŞİD tehlikesi bulunmamaktadır. Bu olaylar eğer illaki böyle amaca muvafık ise amacına ulaşmıştır. Bunu da herkese bildirmek gerekiyor."

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *