Ak Parti'de heyecanlı bekleyiş

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra piyasalar şimdi gidecek ve kalabilecek ekonomi bakanlarını merak ediyor.

babacan bekleyisTayyip Erdoğan’ın 28 Ağustos’ta Köşk’e çıkmasının ardından kimin başbakan olacağı kritik önem taşıyor.

Hürriyet'in haberine göre, piyasalardaki ilk soru 28 Ağustos tarihinden sonra Ali Babacan’ın kalıp kalmayacağı üzerine odaklanıyor.

Tayyip Erdoğan Köşk’e çıktıktan sonra Başbakanlık koltuğuna Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun gelebileceği konuşuluyordu. Ancak seçim sonuçlarından sonra başka adayların da şansının yükseldiği belirtiliyor. Bu durumda Ali Babacan’ın 2015 seçimlerine kadar kalma ihtimalinin güçlendiği konuşulmaya başlandı. Hatta Babacan’ın küçük bir ihtimal de olsa başbakanlık koltuğuna bile gelebileceği kulislerde dillendiriliyor.

Yine AK Parti’de sadece kurucular için 3 dönem şartının kaldırılabileceği konuşulmaya başlandı. Ali Babacan da AK Parti’nin 63 kurucusu arasında yer alıyor. Eğer sadece kurucular için 3 dönem şartı kaldırılırsa Babacan’ın 2015 yılı seçimlerinde tekrar milletvekili olmasının yolu açılacak.

Ekonomi yönetimi içinde 3 dönem kuralına takılan bir başka isim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız. 3 dönem kuralı sadece parti kurucuları için kaldırılırsa Yıldız’ı olumlu etkilemeyecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ise iki dönem milletvekilliği yaptığı için bir dönemi daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir