AK Parti, emekliye 1200 lira zam verecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin ATO Congresium'da düzenlenen Seçim Beyannamesinde emeklilere zam müjdesi verdi.

davutoglu'ndan emeklilere 1200 lira zam sozu

CHP, HDP ve MHP'den sonra AK Parti, seçim beyannamesini bugün açıkladı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin ATO Congresium'da düzenlenen Seçim Beyannamesi Tanıtım Toplantısı'nda emeklilere yönelik vaatlerini açıkladı.

Davutoğlu, emeklililere en büyük saygı göstermenin vazifeleri olduğunu ifade ederek, emeklilerle yapılan röportajı da salondakilere izletti. Emeklilerin maaşlarıyla ilgili taleplerini dinleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

EMEKLİYE 1,5 MAAŞLIK YENİ ZAM SÖZÜ

"7 Haziran seçimlerine giderken bir söz vermiştik, bin 100 liranın altında maaş alan emeklilere aylık 100, yıllık bin 200 lira vereceğiz demiştik. Temmuz ayından itibaren ödenmeye başladı. Şimdi, bütün bu düzenlemelerden sonra geçmişte verdiğimiz bin 100 liranın altındakilere verdiğimiz üstüne, bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. Bütün emeklilerimize, ayda 100, yılda bin 200 lira yani takribi durumuna göre, 1 veya 1,5 maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı, bereketli olsun. Temmuz ayında istifade edenler de bundan istifade edecekler." 

BİN TL'NİN ALTINDA MAAŞ OLMAYACAK

Böylece, tarım sektöründe çalışıp, Bağ-Kur'dan emekli olanlar hariç maaşı bin liranın altına olan hiç bir emekli kalmayacağını vurgulayan Davutoğlu, tarım Bağ-Kur emeklilerinin, iktidara geldiklerinde 66 lira olan emekli maaşlarının ise 884 liraya ulaşacağını bildirdi.

Davutoğlu, yüzde 15'ten yüzde yüzde 10'a indirdikleri Bağ-Kur sigortalısı esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisini tamamen ortadan kaldıracakları taahhüdünde bulundu.

EMEKLİLERE 250 LİRAYA KONUT

Emeklileri ve asgari ücretlileri TOKİ eliyle ev sahibi yapacaklarını da aktaran Davutoğlu, emeklileri aylık 250 lira taksitle konut sahibi yapacaklarını anlattı.

ÇİFTÇİLERE DE MÜJDE

Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırılacak.

Genç çiftçilere proje bazında 30 bin lira nakdi karşılıksız destek verilecek.

Ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden çiftçiye kira desteği sağlanacak.

ESNAF VE KOBİ'YE DE MÜJDE VERDİ

Başbakan Davutoğlu, esnaf ve KOBİ'lerle ilgili yapacakları yenilikleri anlatarak, güçlü esnafın güçlü bir toplum anlamına geldiğini bildiklerini ifade etti. 

Esnafa düşük faizli kredi uygulamasına devam edeceklerini, ayrıca 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceklerini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"KOBİ'lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız. Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız. Yeni, emek yoğun bir sektör, çok sayıda işçi istihdam edecek, fakat fabrikası yok, sembolik bir kira bedeli karşılığı fabrikasını yapıp, anahtar teslimi esnafımıza veya iş adamımıza vereceğiz. Basit usulde vergilendirilen esnafımızın yıllık 8 bin liraya kadar kazançlarından hesaplanan vergisini almayacağız. Yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldıracağız."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir