Aile konutu şerhine rekor başvuru

Eş rızası olmadan gayrimenkuller üzerinde işlem yapılmasını önleyen düzenleme kapsamında geçen yıl bin 253 konuta aile şerhi konulurken, bu yıl 16 Ağustos itibariyle bu sayı 3 kat artarak 3 bin 700’e ulaştı.

Aile konutu şerhine rekor başvuru

Türkiye’de gayrimenkullere konulan aile konutu şerhiyle yeni bir dönem başladı. Eşler birbirlerinin rızası olmadan artık aile konutunu ne satabilecek ne de ipotek ettirebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl bin 253 konuta aile şerhi koyulurken, 16 Ağustos itibarıyla bu sayı 3 kat artarak, 3 bin 700’e ulaştı. Koyulan şerhlerde, bağımsız bölüm olarak ifade edilen daire ve dükkanlar ilk sırada yer aldı. İşlemler, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yoğunlaştı. İstanbul’da 953, Ankara’da 432, İzmir’de 303 ve Adana’da 109 gayrimenkule aile şehri konuldu. Doğu ve güneydoğudaki iller ise uygulamaya fazla ilgi göstermedi.

ŞERH İŞLEMİNDEKİ AKSAKLIKLAR

Yeni Medeni Kanun ile 2002’de getirilen aile konutu şerhi düzenlemesi, yaşanılan mahkeme süreçleri nedeniyle kesintiye uğramıştı. İzmir’de Bölge İdare Mahkemesi’ne açılan dava sonrası Danıştay 10. Dairesi aile konutu düzenlemesinin yürütmesini durdurdu. Ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü davayı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna götürdü ve haklı bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + = 28