Ahmet Türk'ten Barzani'ye ağır eleştiri

Demokratik Toplum Kongresi Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, PYD Başkanı Salih Müslim'in Federal Kürdistan Bölgesi'ne geçişinin engellenmesine tepki göstererek, "Kürt, bir başka Kürt için sınırı kapatıyor. Kardeşimiz Barzani baltayı kendi ayağına vuruyor. Bu davranış Kürt'lerde olumsuz sonuçlara yol açar" dedi.

Ahmet Türk'ten Barzani'ye ağır eleştiri

DTK Başkanı Ahmet Türk, geçen pazartesi günü Suriye'nin Rasulayn ilçesinden ateşlenen havan topu mermisinin sınırı aşarak Ceylanpınar'da isabet ettiği evde yaşamını yitiren inşaat işçisi İdris Akgül için Yalçınkaya Köyü'nde kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Aralarında BDP'li yöneticiler ile belediye başkanlarının da bulunduğu heyetle birlikte Ceylanpınar'a giden Ahmet Türk, yaşamını yitiren Akgül'ün yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Taziye çadırında konuşan BDP'li Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, Suriye tarafından atılan mermi ve topların isabet ettiği ilçede 5 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade ederek, Türkiye'nin önlemler alarak yeni ölümleri engellemesi gerektiğini söyledi.

KENDİ AYAĞINA VURUYOR

Arslan'ın ardından taziye çadırında bulunanlara Kürtçe konuşan Ahmet Türk, Kürt'lerin zulüm altında yaşadıktan sonra birçok bedel ödeyerek yeni bir aşamaya geçtiğini söyledi. Hiçbir halkın düşmanı olmadıklarını ve halkların kardeşliğini istediklerini ifade eden Türk, egemen güçlerin Kürt halkını yok etmek istediğini ileri sürdü.

Konuşmasında PYD Başkanı Salih Müslim'in geçen hafta içerisinde Kürdistan bölgesine geçemediğini de hatırlatan Türk, Mesut Barzani'yi eleştirerek, "Kürt, bir başka Kürt için sınırını kapatıyor. Kardeşimiz Barzani baltayı kendi ayağına vuruyor. Bu davranışı Kürt'lerde olumsuz sonuçlara yol açar. Biz birlik olmasak, dünyadaki etkimizi kaybederiz. Birlikteliğimiz Kürt'lerin düşmanlarına geri adım attıracaktır" diye konuştu.

Ahmet Türk ve beraberindekiler taziye ziyaretinin ardından ilçeden ayrıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *