Ağrısız ve acısız "temassız kart" soygunu önlenemiyor

Bankaların büyük bir marifetmiş gibi dağıttıkları 'temassız kartlar', bu komik ödeme sistemini dolandırıcılar için KOLAY LOKMA haline getirdi.

Ruhunuz duymadan soyulmaca: AĞRISIZ - ACISIZ...

POS cihazıyla kalabalığa dalan hırsızlar, şifresiz kullanılabilen bu kartları kolayca ve risk almadan boşaltmaya başladılar.

temassiz-kart

Türkiye'de son yıllarda hızla yayılan ve 5 milyondan fazla kişinin cebine giren temassız kart ve öde geç sistemleri hırsızlara ilham oldu.

Bankalar verdikleri kredi kartlarına yeni bir özellik ekledi. Bu özelliğe göre sıra beklemeden ya da şifre girmeden POS cihazına kartınızı göstererek ödemenizi kolayca yapabiliyorsunuz. Bu gün birçok işyerinde bu sistem uygulanıyor ve 5 milyondan fazla vatandaş da kullanıyor.

Sistem özellikle küçük ödeme yapmak isteyenler için avantajlı oluyor. Fakat son dönemde bu kartlar dolandırıcılar ve hırsızlar için en büyük gelir kapısı haline geldi.

Çok sayıda vatandaşın kartları boşaltıldı.

Hırsızlar, hiç hissettirmeden tereyağından kıl çeker gibi kartları boşaltabiliyor. Temassız kart POS cihazını ellerine alan hırsızlar kalabalıkların arasına giriyor. Hırsızlar, otobüste, pazarda, markette her yerde insanların cüzdanlarına bu cihazı yaklaştırarak paraları kendilerine aktarıyor. Vatandaş ise o anda ne olduğunu anlayamıyor.

Bir ay sonra gelen ekstrede bu ödemeyi görünce neye uğradığını anlayamıyor. Genelde küçük rakamlar olduğu için de peşine düşmüyor. Hırsızların açığa çıkartılması pek mümkün görünmüyor. Ama bu yolla milyonlarca lira hırsızların cebine kolayca akmaya devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *