Adil Konukoğlu 'Büyümemiz hızla devam edecek'

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Temmuz ayında sanayi üretim endeksinin beklentilerin çok üstünde gelmesinin Türkiye açısından çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Adil Konukoğlu 'Büyümemiz hızla devam edecek'

Konukoğlu, "Üçüncü çeyrekte büyümemizin hızlı bir şekilde devam edeceğini, yıl sonunu yüzde 4'ün biraz üzerinde kapatacağımızı düşünüyorum." dedi. Adil Konukoğlu, bugün açıklanan sanayi üretim endeksini cnbc-e televizyonunda katıldığı ‘Piyasa Ekranı' programında değerlendirdi. Temmuz sanayi üretim rakamlarının piyasa beklentilerinin de üzerinde geldiğinin altını çizen Konukoğlu, "Beklentilerimizin çok üstünde geldi. Arındırılmamış endeks yüzde 5,8 çıktı. Bu, Türkiye açısından çok olumlu bir gelişme. Öbür taraftan arındırılmış rakam da yüzde 4,6 gelince üçüncü çeyrekte de büyümemizin hızlı bir şekilde devam edeceğini, yıl sonunu yüzde 4'ün biraz üzerinde kapatacağımızı düşünüyorum. Tabi ki, önümüzdeki dönem içerisinde Suriye'den kaynaklanan olası bir sıkıntı olmadığı takdirde bu yıl biz yüzde 4.5 civarında büyürüz." ifadelerini kullandı.

Kapasite kullanım oranı açısından Gaziantep'teki ekonomik durumu da değerlendiren Konukoğlu, Gaziantep'in ihracatının temmuz ayında yüzde 15,8 oranında ve ağustos ayında bayram tatilinin de etkisiyle yüzde 5,1 oranında arttığını kaydetti. Resmi verilere göre; Ocak-Temmuz 2013 döneminde Gaziantep'ten toplam 131 yatırım teşvik belgesi alındığını bildiren Konukoğlu, "2013 yılının ilk 7 ayında ülkemizde alınmış yatırım teşvik belgelerinin yüzde 5'ini Gaziantep aldı." diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *