ACP Sigorta’nın yüzde 67'sini satın aldı!

Türkiye'nin önde gelen yatırım ortaklıklarından Mediterra Capital Partners I, iştiraki IIB S.a.r.l üzerinden, Türkiye’nin lider kurumlarına sigorta ve reassürans brokerliği hizmeti veren ACP Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.’nin yüzde 67’sini satın aldı.

ACP Sigorta’nın yüzde 67'sini satın aldı!

Türkiye'deki en büyük yerel sigorta brokerliği şirketlerinden biri olan ACP Sigorta 1994 yılında kuruldu. ACP Sigorta, 50'den fazla çalışanı ile 500'ün üzerinde kurumsal ve 5 binin üzerinde bireysel müşteriye risk, poliçe yönetimi ve poliçe sonrası özel hizmetleri veriyor. Mediterra Capital kurucu ortağı Ahmet Faralyalı, “Sektördeki yurt dışı tecrübemizden de esinlenerek uzun süren araştırmalarımız sonucu, ACP'nin sektöründe müşterilerine geniş, akılcı ve efektif ürünleri sunma konusunda en iyi kurum olduğunu gördük. ACP'nin bu hizmet gücünü çok daha fazla sayıda kuruma ulaştırabilmesi için büyümesine önemli destek vereceğimize inanıyorum. Ayrıca sektörünün en kuvvetli altyapısına yatırım yapan ACP platformuna, başka başarılı broker ve acentaları da satın alma yolu ile eklemeyi hedefliyoruz” dedi.

DHA'nın sorularını yanıtlarken, öncelikle ACP Sigorta'nın organik büyümesini hızlandırmak istediklerini vurgulayan Ahmet Faralyalı, "ACP Sigorta, ağırlıklı olarak İstanbul'da çalışan bir şirket olduğu için, bir yandan da coğrafi olarak genişlemeyi hedefliyoruz" dedi ve ekledi: "İstanbul dışında, başta büyük şehirler olmak üzere, Türkiye çapında brokerlık ve acentalar ile işbirliğine gitmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede, ulusal düzeyde hizmet sunmak istiyoruz. Dolayısya, büyüme hedeflerimizin önemli bir boyutunu coğrafi genişleme oluşturuyor."

ACP Sigorta'nın sektörel uzmanlığını da geliştirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Ahmet Faralyalı, "Farklı sektörlerde uzmanlığı olan, ürün ve hizmet geliştirmiş olan broker ve acentalar ile de işbirlikleri geliştirip sinerji sağlamayı ve sektörel bazda da büyümeyi hedefliyoruz" dedi.

Faralyalı, "Brokerlık, büyüdükçe daha iyi hizmet verebilen, daha rekabetçi olabilen bir meslek ve iş grubu olduğu için, bu alanda her türlü satın almalara açığız. Güçlü sermaye yapımız, satın almalar yoluyla büyüme hedefimizin en önemli desteği olacaktır" diye ekledi.

“Mediterra'nın kurumsallaşma ve büyümeyi hızlandırma konusundaki başarı hikayeleri bizi çok etkiledi" diyen ACP Sigorta kurucusu Cem Pekkutlucan da, bu evlilik ile ACP'nin organik ve satın almalarla büyüyerek, Türkiye'deki aktif global oyuncuların seviyesinde, en büyük lokal broker olma hedefini gerçekleştirmek yolunda en önemli adımı attıklarını söyledi.

Pekkutlucan, "Mediterra ile birlikte, bir yandan ACP'nin altyapısı güçlendirilirken, kurumsallaşma çalışmalarının hızlandırılması ve satın alma işlemlerinin verimli bir şekilde tamamlanmasını öngörüyorum” diye konuştu.

Türkiye'de yatırım yapmaya odaklanmış bir yatırım ortaklığı olan Mediterra Capital Partners I'in büyüklüğü 164 milyon Avro düzeyinde bulunuyor. Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Fonu (EIF), Dünya Bankası Grubu kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gibi uluslararası kurumsal yatırımcıların ortak olduğu Mediterra Capital Partners I'e ayrıca Türk sanayici aileler ve girişimciler de yatırım yaptı. Fonun Türkiye'de Arzum, Uğurlu Balık, Logo Yazılım, Mikro Ödeme, Mobiliz ve Netsis şirketlerinde yatırımları bulunuyor.

Mediterra Capital Partners I'in iştiraki olan IIB S.a.r.l'ın iştiraki üzerinden, ACP Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.'nin (“ACP Sigorta”) yüzde 67'sini satın alma işleminde, ACP Sigorta'nın danışmanlığını Magg Yönetim Danışmanlık Ltd. Şirketi sağladı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir