Açlık sınırı 1000 lirayı geçti

Türk-İş rakamlarına göre Haziran ayında açlık sınırı 1000 liranın üzerine çıktı.

Açlık sınırı 1000 lirayı geçti

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Haziran ayında Ankara'da gıda harcamalarının bir önceki aya göre yüzde 2,65 arttığını, dört kişilik ailenin açlık sınırının 1021,67 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 328 lira olduğunu açıkladı.

Mayıs 2013'te açlık sınırı 995 lira, yoksulluk sınırı ise 3 bin 242 liraydı. Geçen yıl Haziran ayında ise açlık sınırı 925 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 13 lira seviyesindeydi.

Türk-İş'in Haziran 2013 açlık ve yoksulluk sınırı raporuna göre, Haziran 2013 itibariyle Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,65 artarken, yılın ilk beş ayı itibariyle artış oranı yüzde 3,72 oldu.

Gıda enflasyonunda yıllık artış oranı ise yüzde 10,45 olarak hesaplandı.

GIDA HARCAMALARI MEYVE-SEBZE FİYATLARIYLA ARTTI

Açıklamada, "Haziran ayında gıda harcaması tutarı, özellikle yaş meyve-sebze fiyatlarının etkisiyle arttı. Öte yandan, döviz kurlarının yükselmesine bağlı olarak başta benzin ve doğalgaza yapılabilecek zamların etkisi, temel girdi maliyetlerindeki artışla birlikte diğer ürünlere yansıması durumunda yaşam maliyeti daha da yükselebilecek" denildi.

ASGARİ ÜCRET GÜNDE 1 LİRA YÜKSELDİ

Bir işçi için belirlenen yaşama maliyetinin Haziran ayında 1145 lira olarak hesaplandığının belirtildiği raporda, "Oysa aile unsuru dikkate alınmadan tek bir çalışan temel alınarak yılbaşında net 773 TL/ay olarak belirlenen asgari ücret Temmuzdan itibaren net 804 lira olmaktadır. Diğer bir ifadeyle asgari ücret günde sadece 1 lira artmaktadır" denildi.

Raporda, "Ücret gelirleri zorunlu giderleri karşılamaya yetmeyen ya da ücret gelirleri yaşam maliyetindeki artışın gerisinde kalan çalışanların hayat pahalılığı sorunları devam etmekte; enflasyon kadar ücret artışı olumsuz yaşam koşullarının süregitmesine yol açmaktadır" denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir