'Aç-kapa'dan 8 milyon

BEDAŞ abonesinin yüzde 15'i fatura ödemiyor. Şirket 5 ayda elektriği kesilen yarım milyon aboneden 8 milyon liralık açma parası aldı

'Aç-kapa'dan 8 milyon

Sabah'tan Yasemin Salih'in haberine göre İstanbul'un elektriğini dağıtan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) iki yılda 500 milyon liralık yatırım planlıyor. BEDAŞ ihalesini kazanan Limak-Cengiz- Kolin Ortak Girişim Grubu'nun İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, 4.2 milyon abonenin bulunduğu bölgede fatura takibinde zorlandıklarını belirterek, açma-kapama ücretleriyle ilgili eleştirilere yanıt verdi. 4.2 milyon abonenin yüzde 60-65'inin elektrik faturasını zamanında ödediğini söyleyen Ergüneş, "Yüzde 20'si en geç 15 gün içinde ödeme yapıyor. Geri kalan yüzde 15 ile her ay uğraşmak zorunda kalıyoruz. Tam 40 hafta faturasını ödemeyenler var" dedi. 18 TL'lik açma-kapama ücretinin regülasyon tarafından belirlendiğini vurgulayan Ergüneş, 5 ayda yaklaşık yarım milyon aboneden 8 milyon liralık açma-kapama geliri elde ettiklerini vurguladı.

ARIZA YÜZDE 50 AZALDI

Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel bölgelerinin de elektrik dağıtımını yaptıklarını hatırlatan Ergüneş, bu bölgelerde arıza oranlarını yüzde 50'lere kadar indirdiklerini söyledi. Ergüneş şöyle konuştu: "Uludağ ve Çamlıbel'de yaklaşık 400 milyon liralık yatırım yaptık. Çamlıca'da ise yatırımımız 150 milyon TL'yi buldu. Bu yatırımlarla arıza oranını azalttık. Ancak bu insan kaynağıyla da ilgili. 4-C statüsündeki elemanların insafına kalmış durumdayız."

KOSOVA, DİCLE'DEN DAHA AZ KAÇIRIYOR

Türkiye'nin birçok bölgesinde kaçak elektrik sorunuyla mücadele edildiğine değinen Ergüneş, bu oranları hızla azalttıklarını da vurguladı. Ergüneş, "BEDAŞ bölgesinde kaçak oranı 2002'lerde yüzde 25'ti. Bu oranı yüzde 11'lere çektik" dedi. Çalık Enerji'yle birlikte Kosova'nın da elektrik dağıtımını üstlendiklerini hatırlatan İsmail Ergüneş, bu bölgede de kaçak kullanımın yaygın olduğuna değindi. Ergüneş, "Kosova da kaçak oranı yüzde 33. Ancak bu Dicle'nin 50 puan altında. Üstelik bunlar yakın zamanda büyük acılar görmüş, savaştan çıkmış bir halk. Burada da oranı düşüreceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.