AB'nin kararı ekonomimizi etkilemez

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili endişe taşımadığını belirtti.

AB'nin kararı ekonomimizi etkilemez

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili endişe taşımadığını belirterek, "Avrupa Birliği Türkiye için önemlidir ama son üç yılda herhangi bir fasılın açılmaması piyasaları etkilemiştir. Türkiye’ye gelen yatırımlar ve gelen notlar fasıl açılmamamasından etkilenmemiştir" dedi.
   
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KOSGEB-DMO İşbirliği Toplantısı’ndan Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı.
   
"Elbetteki AB sürecini çok önemsiyoruz. Türkiye’siz bir Avrupa uzun vadede hem uluslararası arena hem de dünya ekonomisinde zemin kaybedecektir. Türkiye’nin Avrupa’ya ihtiyacı olduğu kadar Avrupa’nın da Türkiye’ye ihtiyacı var” diyen Şimşek, Gezi Parkı'yla ilgili başlayan olaylara da değinerek, “Yansıması son derece sınırlı olacaktır. Ancak FED’in para politikasındaki değişikliği ve bunun dünya ekonomisine yansıması tabiki de çok daha büyük bir etki yaratacaktır. Şu aşama da para politikasında ya da bütçede herhangi bir değişiklik yok. Bir değişiklik için bir herhangi bir sebep de yok" diye konuştu.
   
Şimşek, Merkez Bankası’nın para politikasıyla ilgili tutumuna ilişkin yorum yapmamın doğru olmayacağını da belirterek, "Merkez Bankası bağımsız bir kurumdur. Temel eksen ise mali istikrardır. Burada esas olan fiyat istikrarı ve enflasyonun kontrol altında tutulmasıdır. Bugüne kadar Merkez Bankasıoldukça iyi bir performans sergiledi" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir