ABD'de sessiz devrim

ABD'yle 5 ayaklı "ticaret devrimi" dönemi başladı. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul'da Ortadoğu Diyalog Merkezi kurulacak. Mısır, Ürdün, Filistin, İsrail, ABD ve Türkiye işbirliği sekretaryası oluşturulacak

ABD'de sessiz devrim

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Türkiye-ABD ilişkilerinde ezber bozan bir sayfa açıldı. Bugüne kadar savunma sanayisi alanında işbirliği yapan askeri müttefik konumundaki iki ülke, ekonomide de stratejik ortak oluyor. İş dünyası inisiyatif aldı ve 5 ayaklı sessiz devrimi devreye soktu. Buna göre İstanbul'da Ortadoğu Diyalog Merkezi kurulacak. Mısır, Ürdün, Filistin, İsrail, ABD ve Türkiye işbirliği sekretaryası oluşturulacak. Amerikan Ticaret Odası ilk kez Türkiye temsilciliği açacak. DEİK'in karşılığında faaliyet gösterecek Amerika, Türkiye İş Konseyi faaliyete başlayacak.

BAŞKAN KENT

Ekonomi yönetimi ve iş dünyası el ele verdi, Türkiye-ABD arasında ticaret ve yatırımın artırılması için önemli adımlar atıldı. Yatırım ziyaretlerini ve firmaları bir araya getirecek bir yapı kuruluyor. Bu yapıya Coca-Cola'nın CEO'su Muhtar Kent başkanlık edecek. Şirketlerin oluşturduğu bu kuruluşun görevi, Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmasına dahil edilmesi için lobi faaliyetleri yürütmek. Planlar arasında Amerika Ticaret Odası'nın kendi bünyesinde Amerika- Türkiye İş Konseyi kurması ve ticari ilişkileri geliştirmesi de yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *