ABD hisseleri geriliyor

ABD hisseleri, Fed'in tahvil alım programını azaltabileceği endişeleri ile düşüşe devam ediyor...

ABD hisseleri geriliyor

ABD hisseleri, Fed'in tahvil alım programını azaltabileceği endişeleri üzerine düşerken, Dow Jones endeksi rekor seviyelerden geriledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi'nde işlem gören 10 grubun tamamı düşüş yaşarken, telefon ve kamu hisseleri gibi defansifler en büyük düşüşü yaşadı. Verizon Communications Inc. (VZ) ve Procter & Gamble Co., yatırımcıların inşaat sektörü hisselerini satmasıyla en az yüzde 3.1 geriledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi, bugün gerçekleştirilecek olan 5 yıl vadeli ABD tahvil ihalesi öncesinde yüzde 1 düşerek New York saati ile 13:06'da 1,644.24 puan oldu. Dow Jones endeksi 151.96 puan, yani yüzde 1 gerileyerek 15,257.43 puana düştü. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 gün ortalamasının yüzde 4.6 aşağısında seyretti.

Oakbrook Investments LLC şef yatırım yöneticilerinden Peter Jankovskis, "Tahvil faizleri daha yükseğe çıktığı zaman, daha defansif sektörler darbe alır. Büyük soru ise; şu andaki büyümenin ne kadar istikrarlı olacağı" yorumunu yaptı.

Dün açıklanan verilerde, tüketici güveni endeksinin 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıktığı ve konut fiyatlarının son 7 yıldaki en hızlı yükselişi yaşadığının görülmesi sonrasında, S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 yükselmiş, Dow Jones endeksi ise rekor seviyelerden dönmüştü.

Bu durum ABD ekonomisinde büyümenin sağlandığının göstergesi oldu. S&P 500 geçen haftayı, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ekonomi genişlemeye devam ederse merkez bankasının parasal genişlemeyi azaltabileceğini açıklaması ile yüzde 1.1 düşüşle kapatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.