AB, bankalar için anlaştı

Avrupalı maliye bakanları, borç krizinin aşılmasına yardımcı olacak yeni bir düzenleme için anlaşmaya vardı. Plan, batık bankaların kimlerin parasıyla kurtarılacağına açıklık getiriyor.

AB, bankalar için anlaştı

Yeni bankacılık düzenlemesi, vergi mükellefinin parasıyla banka kurtarma operasyonlarına son verilmesini hedefliyor.
Bundan sonra banka sahipleri, hissedarlar ve bankada belli bir miktarın üzerinde parası olan mudiler kurtarmayı finanse edecek.
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, kurtarmada sözkonusu hiyerarşi listesinin en sonunda bankanın merkezinin bulunduğu ülkenin yer alacağını kaydetti.
100 bin Euro'nun altındaki mevduata kurtarma operasyonlarında dokunulmayacak. Schäuble, tasarruf mevduatı güvencesinin yalnızca Almanya değil, Avrupa genelinde geçerli olduğuna dikkat çekti.

Sınır 100 bin Euro

Schäuble, 100 bin Euro'nun üzerinde de olsa, KOBİ'lere ve gerçek kişilere ait mevduata da mümkün olduğunca dokunulmamasını öngördüklerini vurguladı.

AB dönem başkanı İrlanda‘nın maliye bakanı Michael Noonan, „Uzlaşma, bankalar ile devlet arasındaki kısır döngünün ortadan kaldırılması anlamında bir dönüm noktasıdır“ dedi. Noonan, yeni düzenlemenin yetkili kurumların sorunlu bankalara daha erken müdahale edebilmesini sağlayacağına işaret etti.

Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici de uzlaşmayı başarı olarak tanımladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir