7 bin 600 kişilik konteyner kentte kış hazırlığı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Malatya'daki konteyner kente yerleştirilen 7 bin 600 Suriyeli, ısıtıcı, battaniye ve benzeri ihtiyaçlarının karşılanmasıyla kış mevsimine sıcak bir ortamda girdi.

7 bin 600 kişilik konteyner kentte kış hazırlığı

Malatya merkeze bağlı Fatih köyünde kurulan konteyner kentte yaşayan Suriyeli sığınmacıların kışlık ihtiyaçları, Birleşmiş Milletler, Türk Kızılayı ve hayırseverlerin katkılarıyla giderildi. Konteyner kent, gerekli çalışmalar yapılarak kışa hazırlandı.

Malatya Vali Yardımcısı Latif Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Beydağı Konaklama Tesisi" adlı yerleşkedeki 2 bin civarındaki konteynerden yaklaşık bin 400'ünün dolu olduğunu söyledi. Konteyner kentte 7 bin 600 sığınmacı bulunduğu ifade eden Memiş, "Arkadaşlarımız, bu 7 bin 600 misafirimizin kaldığı konteynerleri kışa hazırlamak için yoğun çaba sarf etti" dedi.

Zamanla yıpranan konteynerlerin yenilendiğini, akan çatıların onarıldığını anlatan Memiş, "Tamamen kendi imkanlarımızla, teknik ekibimiz tarafından, Suriyeli misafirlerimizin de yardımlarıyla biz bunu gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra elektrikli ısıtıcı temin edildi. Bu konuda Birleşmiş Milletler'in, Kızılay'ın ciddi katkıları oldu. Battaniye, hasır gibi ihtiyaçları karşıladık" diye konuştu.

Hayırsever vatandaşların ve bir firmanın Suriyeli sığınmacılara kışlık giysi yardımında bulunduğunu belirten Memiş, "Biz, bu kapsamda, Birleşmiş Milletler, Kızılay ve hayırsever vatandaşlarımız sayesinde kışlık giyecekleri de giyim marketimize temin ettik. Giyim markette ufak tefek eksiklerimiz olmakla birlikte en azından çocukları tamamen giydirdik, ayakkabılarını verdik. Bazı yetişkinlerde ayakkabı eksiğimiz var ama kışa genel olarak hazırız" dedi.

Konteyner kentte kışlık hazırlıkların yüzde 90'ını tamamladıklarını dile getiren Memiş, "İnşallah kış döneminde biraz daha çevre düzenlemesi yapacağız, vatandaşların eksik olan ihtiyaçları olursa onları gidermeye çalışacağız" ifadesini kullandı. Memiş, izlenimlerine göre, konteyner kentin kışa hazır durumda olduğunu söyledi.

- "Çok iyi ısınıyoruz"

Suriyeli Hasan Osman ise kış mevsimi öncesinde ısıtıcı ihtiyaçlarının giderildiğini söyledi. Konteynerlerin çatısının onarıldığını, ihtiyacı olanlara battaniye dağıtıldığını belirten Osman, "Çok iyi ısınıyoruz, üşümüyoruz, sıkıntımız yok" dedi. Sığınmacılardan Faruk Barak da dağıtılan ısıtıcı ve battaniyelerle gayet iyi ısındıklarını ifade ederek, "Her şeyimiz çok güzel. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *