60 milyar liralık barış

Türk vatandaşlarının yurt dışındaki birikimini ekonomiye kazandırmayı amaçlayan Varlık Barışı’nda beyan edilen rakam netleşti. Finans kaynaklarından edinilen bilgilere göre banka ve vergi dairelerine yapılan beyan miktarı 60 milyar liranın üzerine çıktı.

60 milyar liralık barış

Son güne kadar 58 milyar lira olan beyanın artmasında son dakikaya kadar yapılan başvuruların etkili olduğu öğrenildi. Varlık Barışı kapsamında 21 Ekim 2013 itibarıyla 58,3 milyar TL varlık bildiriminde bulunulmuştu. 1,2 milyar vergi tahakkuk ettirilirken, 5,5 milyar lira tutarındaki varlık için 111 milyon TL vergi ödenmişti. Ekim ayında yapılan başvurulara ilişkin tahakkuk eden vergiler 30 Kasım 2013 tarihine kadar ödenebiliyor.

Varlık Barışı kapsamında yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer varlıklarını yüzde 2 vergi ile yıl sonuna kadar Türkiye'ye getirebilecek. Varlık barışı kapsamında bildirilen veya beyan edilen varlıklar sebebiyle vergi incelemesi ve tarhiyatı ise yapılmayacak. Düzenleme ile daha önce beyanda bulunmasına rağmen parasını getirmeyenlere de ikinci bir şans tanınmış oldu. Yeni düzenleme ile KDV, Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi kazançları vergi incelemesinden muaf olurken aynı durum ÖTV, Damga Vergisi ve harç için geçerli olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir