50 silahlı militan Gaziantep'e sığındı iddiası

IŞİD'den kaçan muhaliflerin Gaziantep'in Karkamış ilçesine sığındığı, muhalifleri takip eden IŞİD üyelerinin ise gümrük kapısına kadar gelerek muhaliflerin silahlarını istediği iddia ediliyor.

50 silahlı militan Gaziantep'e sığındı iddiası

Medyada sığınanların "ÖSO'cu" olduğu iddia edilse de, bölgede IŞİD ve İslami Cephe bulunuyor.

(soL - Haber Merkezi) Gaziantep'e bağlı Karkamış'taki gümrük kapısına, 50 kadar silahlı militanın Suriye tarafından gelerek sığındığı belirtiliyor.

İddiaya göre, Irak-Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) kaçan 50 muhalifin ise Karkamış'a sığındığı, silahlarını da Karkamış Gümrük Sahası'na bıraktı. Muhalifleri takip eden IŞİD mensuplarının gümrük kapısına kadar gelerek, muhaliflere ait silahları istedikleri öne sürüldü.

Karkamış Gümrük Kapısı'nda bulunan iki memurun ise gümrük müdürünü arayarak Gaziantep Valiliği'nden yardım istediği bölgeden gelen bilgiler arasında.

Medyada Karkamış'ın karşısındaki Cerablus sınır kapısının ÖSO'nun elinde olduğu söylenmesine rağmen, burası uzun süredir El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti'nin elinde. IŞİD ile birçok bölgede savaşa tutuşan İslami Cephe de, çatışma için bölgeye çok sayıda militan yığmıştı. Bunun yanı sıra, artık "Özgür Suriye Ordusu" yalnızca ismi olan bir örgüt. ÖSO'ya bağlı çok sayıda grup, İslami Cephe, Mücahidler Ordusu ve Suriye Devrimcileri Cephesi arasında bölünmüş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir