4'üncü çeyrekte karlılıkta kayıplar devam edecek

Bankacılık sektörünün önde gelen isimleri Cüneyt Başaran'ın moderatörlüğünde İstanbul'da bir araya gelerek sektörü değerlendirdi

4'üncü çeyrekte karlılıkta kayıplar devam edecek

İstanbul'da bugün BloombergHT Yayın Yönetmeni ve BloombergHT.com Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Deloitte Bankacılık Liderleri Toplantısı'na Yapı Kredi Bankası CEO'su Faik Açıkalın, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil katıldı.

Bankacılık sektöründe geçtiğimiz yıl yaşananların ve önümüzdeki yıla dair beklentilerin konuşulduğu toplantıda sektörün liderleri görüşlerini dile getirdi.

Yapı Kredi Bankası CEO'su Açıkalın 2013 yılının bankacılık sektörü için iyi geçtiğini belirtirken, "Ama bu sürdürülebilir olmalı" uyarısında da bulundu. Bankacılıkta sağlıklı büyüme için daha az sürprizle karşılaşılması gerektiğini de belirten Açıkalın, tüketicilere tasarruf konusunda tavsiyelerde de bulundu. Açıkalın, "Tasarruflar az derken nüfustaki dönüşümün farkında olalım. Tasarrufun gelirin bir türevi olduğu bir kez daha hatırlanmalı" dedi.

Fed'in atacağı adımlara ve piyasalarda yaşanacak etkilerine değinen Denizbank Genel Müdürü Ateş ise "Finans sektörü tahvil alımlarının seyri için Fed'i izlemeyi sürdürüyor. Fed'in atacağı adım finans piyasalarını yakından ilgilendiriyor" dedi.

Türkiye'nin kredi notunun artmasının ardından bankaların tahvil ihracını da artırdığını berlirten Ateş, "Bankacılık sektöründe sermaye açığı artacak gibi görünüyor. Sektörün asgari yüzde 15 özkaynak karlılığı ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Akbank Genel Müdürü Binbaşgil ise 4. çeyrekte bankacılık sektöründe kârlılık kaybının devam edeceğini belirterek, "Karlılık 2014 yılı başlarında tekrar normale dönecek" ifadelerini kullandı.

"2008 krizinin sorunsuz atlatılmasında bankaların ciddi katkısı oldu" diyen Binbaşgil, "Oluşturulacak bankacılık birliği tek başına Avrupa'nın sorunlarını çözmez" ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir