45 yıllık kan davası sona erdi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ikamet eden iki aile arasında 45 yıl önce başlayan kan davası, yapılan girişimler sonucu barışla son buldu.

45 yıllık kan davası sona erdi

Yıldız ve Turus aileleri arasında 45 yıldır, hem Türkiye hem de Irak’ta süren kan davası, Sito Ağa’nın torunu Muhsin Oremarî’nin girişimleri sonucunda barışla sonuçlandı. Yaklaşık 5 ay süren görüşmeler sonucunda ilk olarak Kuzey Irak’ta bir araya gelen aileler, daha sonra Yüksekova’da bir araya gelerek 45 yıllık kan davasını barışla sonuçlandırdılar. Yüksekova’da Hacı Kameri’nin organize ettiği piknikte bir araya gelen aileler, daha önce büyük oranda çözüme kavuşturdukları kan davasına bu piknikle son vermiş oldular.

Ailenin büyüklerinden ve kan davalı aileleri barıştırmak için çaba sarf edenlerden Sito Ağa’nın torunu Muhsin Oremarî, büyük bir kan davasının son bulmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Artık Kürtler arasında böyle kan davalarının yeri yoktur” dedi.

Temennisinin bir daha böyle davaların yaşanmaması olduğunu söyleyen Oremarî, kan davalı diğer ailelere de seslenerek davalarından vazgeçmelerini istedi.

Yerel sanatçıların da davet edildiği piknikte 2 aile mensupları kol kola uzun süre halay çektiler. Akşam saatlerine kadar süren piknikte daha önce kan davalı aile üyeleri kendilerini bir araya getiren büyüklerine ve diğer vatandaşlara teşekkür ederek, bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını istediklerini dile getirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.