40 Milyon kişinin bilgileri çalındı, mahkemeye şikayet yağıyor

ABD'de, 40 milyon müşterisinin banka bilgilerinin çalındığını açıklayan mağaza zinciri Target için ardı ardına mağduriyet davaları açılıyor.

40 Milyon kişinin bilgileri çalındı, mahkemeye şikayet yağıyor

Şikayetçi sayısının artması durumunda dosyanın kapsamının genişletilerek grup davasına dönüştürülmesi gündemde. Ülkede en yoğun alışveriş sezonu olan 27 Kasım ile 15 Aralık tarihleri arasında mağazalarından alışveriş yapan 40 milyon kişinin banka kartı bilgilerinin çalındığını kabul eden bir açıklama yapan Target firması yetkilileri, müşteriler tarafından açılan mağduriyet davalarıyla köşeye sıkışmış durumda.Müşterilerin kredi ve banka kartlarının bilgilerini kopyalayan teknoloji hırsızlarının, kartların güvenlik numaralarına ulaşıp ulaşmadığı bilgisi netlik kazanmazken, bu durumdan rahatsız olan bazı müşteriler, müşteri güvenliği konusunda sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle firmaya dava açtı.

Firma yetkililerinin geçen hafta bilgi hırsızlığını doğrulaması ve ülke genelindeki 1800 civarındaki şubenin hepsinde bilgilerin kopyalandığını açıklaması üzerine Minnesota Bölge Mahkemesi'ne iki ayrı dava başvurusu yapılmıştı. Davanın bütün müşteriler adına yapıldığı belirtilirken, firmanın müşteri bilgilerinin güvenliği konusunda ihmalkar davrandığı iddia edildi.

Bu arada firmaya Kaliforniya ve Oregon eyaletlerindeki müşteriler de dava açarken, Minneapolis'teki davayı üstlenen Joe Tamburino isimli avukat, ''dosyanın bir grup davasına dönüşmesinde fayda var'' açıklamasında bulundu. Hırsızlarca kopyalanan kredi kartları ile alışveriş yapılması ve müşterilerin banka hesaplarından klonlanmış kartlarla para çekme ihtimali 40 milyon kişinin endişesini artırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir